Wyścig z czasem trwa. "Mam nadzieję, że zostaną odnalezieni żywi"

Źródło:
Reuters, PAP

Kolejną dobę trwają poszukiwana indonezyjskiego okrętu podwodnego, który zaginął w środę podczas ćwiczeń. Szef sztabu marynarki wojennej Yudo Margono przekazał, że zauważono obiekt o "dużej sile magnetycznej", który "dryfował" na głębokości 50-100 metrów. Podczas poszukiwań z powietrza odkryto wcześniej wyciek ropy w pobliżu ostatniego miejsca pobytu okrętu.

W środę indonezyjski okręt podwodny KRI Nanggala brał udział w ćwiczeniach torpedowych, ale po szkoleniu nie zgłosił się, a marynarka wojenna straciła z nim kontakt. Przedstawiciele władz poinformowali o plamach ropy i zapachu oleju napędowego w pobliżu pozycji początkowej ostatniego zanurzenia, około 96 kilometrów na północ od wyspy Bali. Przedstawiciele władz przekazali, że nie zostały one jeszcze powiązane z zaginionym okrętem podwodnym.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Jak informowali w czwartek na konferencji prasowej dowódcy, marynarze na pokładzie zaginionej jednostki mają wystarczająco tlenu, aby przetrwać do soboty. Na pokładzie znajdują się 53 osoby.

Szef sztabu marynarki: zauważono obiekt

W piątek kontynuowano poszukiwania zaginionej jednostki. Helikoptery poszukiwawcze i kolejne okręty marynarki wojennej skierowały się w stronę, gdzie w środę utracono kontakt z 44-letnim okrętem.

"Głównym priorytetem jest bezpieczeństwo 53 członków załogi" - powiedział w czwartek późnym wieczorem prezydent Indonezji Joko Widodo.

Marynarka wojenna Indonezji oświadczyła, że bada, czy okręt podwodny stracił zasilanie podczas zanurzenia i nie mógł przeprowadzić procedur awaryjnych, ponieważ zszedł na głębokość 600-700 metrów, znacznie przekraczającą jego zdolność do przetrwania.

Szef sztabu indonezyjskiej marynarki wojennej Yudo Margono przekazał, że zauważono obiekt o "dużej sile magnetycznej", który "dryfował" na głębokości 50-100 metrów, a podczas poszukiwań z powietrza zauważono wcześniej wyciek ropy w pobliżu ostatniego miejsca pobytu okrętu podwodnego.

Jak przekazano w piątek rano, jeśli okręt podwodny jest nadal nienaruszony, załoga będzie miała wystarczająco dużo powietrza, aby przetrwać jeszcze około 15 godzin do wczesnego sobotniego poranka.

"Mam nadzieję, że zostaną odnalezieni żywi"

Indonezyjski ekspert ds. obronności powiedział, że załoga wciąż może zostać odnaleziona żywa. - Ale jeśli okręt podwodny znajduje się w 700-metrowej rynnie morskiej, trudno będzie im przeżyć, ponieważ ciśnienie pod wodą spowoduje pęknięcia i rozerwania stalowego kadłuba - oświadczył Connie Rahakundini Bakrie, cytowany przez agencję Reutera.

"Mam nadzieję, że zostaną odnalezieni żywi" - powiedziała Berda Asmara, żona jednego z członków załogi, który pływał na Nanggali przez 10 lat.

Okręt podwodny KRI NanggalaAlex Widojo/Anadolu Agency/Getty Images

Singapur wysyła okręt ratowniczy

W czwartek minister obrony Singapuru Ng Eng Hen poinformował, że do pomocy w akcji poszukiwawczej skierowano okręt ratowniczy. "MV Swift Rescue - nasz okręt ratowniczy - został wysłany wczoraj (w środę) po południu, tak szybko jak tylko mógł być gotowy, po tym gdy dowódca naszej marynarki wojennej otrzymał prośbę o pomoc od swojego indonezyjskiego odpowiednika" - napisał minister w mediach społecznościowych.

"Miejsce operacji poszukiwawczej w pobliżu Bali jest oddalone o ponad 1500 kilometrów, a wody są głębokie, dlatego jednostka MV Swift Rescue wypłynęła tak szybko, jak tylko mogła" - dodał szef singapurskiego resortu obrony, cytowany przez Reutera.

Także Australia, Indie, Malezja i Stany Zjednoczone wysłały specjalistyczne statki lub samoloty w odpowiedzi na indonezyjskie prośby o pomoc.

Siły zbrojne Indonezji

Jak podało ministerstwo obrony, okręt o wyporności 1395 ton został zbudowany w Niemczech w 1977 roku i wcielony do indonezyjskiej floty w 1981 roku. W Korei Południowej przeszedł dwuletni remont, który zakończył się w 2012 roku.

Minister obrony Indonezji Prabowo Subianto przyznał na konferencji prasowej, że jego kraj powinien "szybciej modernizować sprzęt obronny". Ale nie powiedział, że z okrętem były jakieś problemy.

Agencja Reutera zwróciła uwagę, że w przeszłości Indonezja dysponowała flotą liczącą 12 okrętów podwodnych, zakupionych od Związku Radzieckiego. Dziś ma zaledwie pięć jednostek, w tym dwie zbudowane w Niemczech i trzy skonstruowane w Korei Południowej.

Reuters zauważa, że Indonezja stara się zmodernizować swoje zdolności obronne, ale część jej sprzętu wojskowego jest mocno przestarzała. Agencja przypomniała, że w ostatnich latach dochodziło w związku z tym do śmiertelnych wypadków, najczęściej z udziałem przestarzałych samolotów wojskowych.

Autorka/Autor:pp

Źródło: Reuters, PAP