Indie przetestowały międzykontynentalny pocisk balistyczny, który może przenosić ładunek nuklearny – przekazały władze. Indie zbudowały całą grupę pocisków rakietowych dalekiego zasięgu ziemia-ziemia pod nazwą Agni (Ogień) – informuje telewizja Al-Dżazira.
Indie przetestowały pocisk balistyczny o zasięgu przekraczającym 5,4 tys. km zdolny do przenoszenia ładunków nuklearnych - poinformował w czwartek indyjski rząd, cytowany przez telewizję Al-Dżazira.
Indyjski minister do spraw parlamentarnych Pralhad Joshi powiedział, że pocisk rakietowy Agni-V "będzie wielką wartością dla sił obronnych i wzmocni w dużym stopniu bezpieczeństwo narodowe" Indii.
Al-Dżazira przypomina, że test rakiety przeprowadzono w okresie szczególnie napiętych relacji między Indiami a Chinami ze względu na ciągnący się od lat konflikt graniczny. Indie zbudowały całą grupę pocisków rakietowych dalekiego zasięgu ziemia-ziemia pod nazwą Agni (Ogień) - dodaje stacja.
Incydent na spornej granicy chińsko-indyjskiej
W piątek indyjscy i chińscy żołnierze starli się w okręgu Tawang w indyjskim stanie Arunachal Pradesh. Kilka osób zostało rannych po obu stronach.
W czerwcu 2020 roku w brutalnej potyczce na pięści, kamienie i metalowe pręty w dolinie rzeki Galwan w himalajskim Ladakhu zginęło 20 indyjskich żołnierzy. Pekin nie poinformował o stratach po stronie chińskiej.
To starcie żołnierzy dwóch mocarstw nuklearnych było najpoważniejszym incydentem na spornej granicy chińsko-indyjskiej od ponad 50 lat. Spór terytorialny pomiędzy Chinami a Indiami toczy się od dziesięcioleci, a obie strony oskarżają się wzajemnie o prowokowanie agresji i naruszanie ustalonej linii podziału.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Pallava Bagla/Corbis/Getty Images