TVN24 | Świat

Prezydent Joe Biden o walce ze zmianami klimatu: sprawa życia lub śmierci

TVN24 | Świat

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP

Prezydent USA Joe Biden oświadczył w czwartek, że walka z kryzysem klimatycznym jest "sprawą życia lub śmierci". - To wyzwanie przekracza podziały polityczne i wznosi się ponad podzielony naród - stwierdził. Obiecał szybką pomoc federalną dla zniszczonych terenów.

W przemówieniu wygłoszonym w Białym Domu prezydent Joe Biden podkreślił, że katastrofalne zjawiska pogodowe takie jak huragan Ida, czy pożary na zachodzie USA, świadczą o tym, że kryzys klimatyczny już nastąpił i walka z nim będzie wymagała "nakładów o historycznej wysokości".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

- Te ekstremalne sztormy i kryzys klimatyczny już tutaj są. Musimy być lepiej przygotowani. Musimy działać - powiedział prezydent. Obiecał "szybką i znaczącą" pomoc federalną dla stanów położonych nad Zatoką Meksykańską, które najpierw zaatakował huragan oraz dla stanów północnego wschodu, które nawiedziły katastrofalne ulewy i tornada będące jego bezpośrednią pozostałością.

Prawie bilion dolarów w projekcie ustawy o inwestycjach w infrastrukturę

Biden zapowiedział, że będzie domagał się od Kongresu szybkiego uchwalenia jego projektu ustawy o inwestycjach w infrastrukturę. Przewiduje ona wydatkowanie prawie biliona dolarów na poprawę stanu dróg, mostów, wałów przeciwpowodziowych, sieci energetycznej i kanalizacyjnej.

Podkreślił, że jego propozycja ma na celu zapewnienie, iż infrastruktura o kluczowym znaczeniu łącząca miasta i stany oraz cały kraj wytrzyma powodzie, huragany, pożary i inne zjawiska powodowane przez coraz bardziej niebezpieczną pogodę.

- To wyzwanie przekracza podziały polityczne i wznosi się ponad podzielony naród. To jest sprawa życia i śmierci i wszyscy jesteśmy w takiej samej sytuacji - powiedział Biden.

Powodzie i tornada w Stanach Zjednoczonych

W piątek Biden ma udać się do Luizjany, która pierwsza odczuła uderzenie Idy, aby ocenić rozmiary zniszczeń i spotkać się z władzami tego stanu. W powodziach i tornadach, które nawiedziły stany północnego wschodu USA, w tym Nowy Jork, zginęło co najmniej 46 osób.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kilkadziesiąt ofiar. Władze Nowego Jorku: nie spodziewaliśmy się, że na ulice spadnie wodospad Niagara

Naukowcy ostrzegają, że zmiany klimatu nasilają i zwiększają częstotliwość ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak huragany, powodzie, susze i fale upałów, które z kolei sprzyjają powstawaniu olbrzymich pożarów.

Według federalnej służby pogodowej tegoroczny lipiec był najgorętszy od 142 lat, czyli od czasu rozpoczęcia regularnych obserwacji meteorologicznych. 

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: