Działania "szalone i skrajnie agresywne". Dotkliwe wyroki dla uczestników protestów

Autor:
tas/kg
Źródło:
PAP

Troje uczestników protestów w Hongkongu zostało skazanych na kary do 5,5 roku więzienia za udział w zamieszkach na lotnisku i napaść na reportera z Chin. To jak dotąd najsurowsze wyroki związane z falą antyrządowych wystąpień z 2019 roku – podała hongkońska stacja RTHK.

Sąd w Hongkongu uznał w piątek Amy Pat, Lai Yun-longa i Ho Ka-loka za winnych udziału w zamieszkach w związku z okupacją hongkońskiego lotniska w sierpniu 2019 roku. Demonstranci zaatakowali wówczas i związali kablami reportera państwowego chińskiego dziennika "Global Times", który deklarował, że sympatyzuje z hongkońską policją.

Sędzia Clement Lee ocenił, że działania trojga skazanych wobec chińskiego dziennikarza były "szalone, skrajnie agresywne i obelżywe" oraz poważnie zakłóciły porządek publiczny. Podkreślił, że zamieszki na lotnisku nadszarpnęły reputację Hongkongu, który znany był jako miasto pokojowych protestów.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

Ho został skazany na pięć i pół roku więzienia, Lai na pięć lat i trzy miesiące, a Pat na cztery lata i trzy miesiące. To najwyższe wyroki, jakie wydano dotychczas w Hongkongu w związku z antyrządowymi protestami z 2019 roku.

Prodemokratyczne demonstracje odbywały się w byłej brytyjskiej kolonii niemal codziennie przez całą drugą połowę 2019 roku. Czasem były to masowe pokojowe marsze z udziałem nawet ponad miliona osób, ale często dochodziło również do starć z policją radykalnych grup protestujących, a także do aktów wandalizmu.

"Zamach na naród hongkoński". Amerykanie grożą wprowadzeniem sankcji

Rząd nie ugiął się pod żądaniami demonstrantów, którzy domagali się między innymi demokratycznych wyborów, a w ostatnich miesiącach komunistyczne władze ChRL i lojalna wobec nich administracja Hongkongu zaostrzyły kampanię przeciwko opozycji. Władze centralne narzuciły Hongkongowi kontrowersyjne przepisy bezpieczeństwa państwowego i wykluczyły kilku opozycyjnych posłów z lokalnego parlamentu, a policja dokonywała masowych aresztowań działaczy demokratycznych.

Chiny i HongkongPAP

Autor:tas/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości