TVN24 | Świat

Muzeum zamknięte z powodu pandemii. Złodzieje wynieśli obraz van Gogha

TVN24 | Świat

Autor:
akw/kg
Źródło:
The Guardian, Reuters

Z holenderskiego muzeum Singer Laren w nocy z niedzieli na poniedziałek skradziono obraz Vincenta van Gogha "Ogród przy plebanii w Nuenen wiosną". Położona niedaleko Amsterdamu placówka była zamknięta z powodu pandemii. Kradzież nastąpiła dokładnie w 167. rocznicę urodzin artysty.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Jak podaje "Guardian", wartość dzieła wynosi około pięć milionów funtów (niemal 25,5 miliona złotych). Obraz został skradziony, gdy holenderskie muzeum - podobnie jak większość placówek w kraju i w całej Europie - było zamknięte z powodu epidemii COVID-19. Złodzieje około godziny 3 nad ranem wybili szybę przy głównym wejściu. Mimo uruchomionego alarmu, zdążyli zbiec przed przyjazdem policji. Według brytyjskiego dziennika żadne inne obrazy nie zostały skradzione.

Jan Rudolph de Lorm, dyrektor muzeum, przyznał, że z powodu kradzieży jest "niezwykle wkurzony" . - Czuję wielką złość, ale także i smutek - dodał. Dzieło sztuki zrabowano w 167. rocznicę urodzin Vincenta van Gogha.

Obraz wypożyczony był z muzeum w Groningen na północy kraju na wystawę czasową Mirror of the Soul (Zwierciadło Duszy). - To dokładnie ta sytuacja, której nie chcesz doświadczyć, kiedy wypożyczasz obraz - powiedział de Lorm. - Piękne, poruszające dzieło jednego z naszych najwybitniejszych malarzy zostało zabrane społeczeństwu. Ono musi jak najszybciej do nas wrócić, abyśmy mogli znów cieszyć się jego pięknem - dodał.

Holenderskie muzea zamknięte są od 12 marca. To część środków zapobiegawczych, aby wstrzymać epidemię w kraju. W Holandii wirusem SARS-CoV-2 zakażonych jest ponad 11 tysięcy osób.

Autor:akw/kg

Źródło: The Guardian, Reuters