Holenderska para królewska wybuczana i wygwizdana

Źródło:
PAP

Król Wilhelm Aleksander i królowa Maksima zostali wygwizdani i wybuczani podczas tradycyjnego przejazdu w Hadze - informują media. Z badań pracowni Ipsos wynika, że zaufanie do monarchy jest najniższe w historii.

W trzeci wtorek września w Niderlandach odbywa się Prinsjesdag, podczas którego król wygłasza przed połączonymi izbami parlamentu przemówienie, przedstawiające politykę rządu na nadchodzący rok.

Trasę z pałacu Noordeinde do teatru Schouwburg, w którym król wygłosił tegoroczną mowę, para królewska pokonała w powozie. W tym roku nie należała ona do przyjemnych, albowiem z relacji mediów wynika, że podczas całej trasy, niecałego kilometra, dominowały gwizdy i buczenie. "Zwolennicy króla wiwatowali i machali, jednak zostali całkowicie zagłuszeni" – napisał dziennik "De Telegraaf".

Jak wynika z badań pracowni Ipsos, królowi ufa mniej niż połowa Holendrów. Spada także poparcie dla samej monarchii. Jeszcze dwa lata temu popierało ją dwie trzecie mieszkańców Niderlandów, a obecnie - 58 procent.

Autorka/Autor:mjz/kg

Źródło: PAP