TVN24 | Świat

Zabójstwo więźnia, arbitralne aresztowania. Dowódca Armii Wyzwolenia Kosowa stanie przed sądem

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Przed trybunałem w Hadze stanie pierwszy podejrzany o zbrodnie wojenne w Kosowie Salih Mustafa. Proces wysokiego rangą dowódcy Armii Wyzwolenia Kosowa rozpocznie się we wrześniu. Jak informują media, jest oskarżony o zabójstwo serbskiego więźnia, arbitralne aresztowania, a także złe traktowanie cywilnych jeńców.

Salih Mustafa został aresztowany w ubiegłym roku w Kosowie i przewieziony do Hagi. Specjalna Izba Sądowa Kosowa (KSC) z siedzibą w Hadze poinformowała, że jego proces rozpocznie się 15 września.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Wysokiej rangi dowódca Armii Wyzwolenia Kosowa (AWK) jest oskarżony o zabójstwo serbskiego więźnia, arbitralne aresztowania, a także złe traktowanie cywilnych jeńców - informuje dziennik "De Volkskrant".

13 tysięcy ofiar powstania

Specjalna Izba Sądowa Kosowa została powołana do osądzenia zbrodni wojennych, zbrodni przeciwko ludzkości i innych zbrodni popełnionych podczas powstania w Kosowie.

W konflikcie z Serbią w latach 1998-2000 zginęło 13 tysięcy osób, w większości Albańczyków. Zakończył się on atakami lotniczymi NATO, przeprowadzonymi pod dowództwem USA, co zmusiło siły serbskie do wycofania się z Kosowa.

W lutym 2008 roku dwumilionowe Kosowo, zamieszkane w większości przez Albańczyków, proklamowało niepodległość.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości