Załoga luksusowego wycieczkowca uratowała 68 migrantów

Źródło:
PAP
Wyspy Kanaryjskie na nagraniu archiwalnym
Wyspy Kanaryjskie na nagraniu archiwalnym
Reuters Archive
Wyspy Kanaryjskie na nagraniu archiwalnymReuters Archive

Załoga luksusowego wycieczkowca Insignia uratowała na Oceanie Atlantyckim 68 migrantów. Łodzią rybacką chcieli oni dotrzeć na Wyspy Kanaryjskie. Pięciu osób nie udało się ocalić - poinformowały lokalne władze oraz operator rejsu.

Próbującą przebić się przez fale łódź, dryfującą około 800 kilometrów na południe od Teneryfy, najpierw zauważył masowiec Philipp Oldendorff. Załoga statku dotarła do migrantów i udzieliła im pierwszej pomocy, a w tym czasie w obszar ten został skierowany luksusowy wycieczkowiec Insignia, który po dotarciu na miejsce zabrał na pokład ocalałych.

Z łodzi wydobyto także trzy ciała. Natomiast dwóch zmarłych nie udało się wciągnąć na pokład z powodu złej pogody. Załoga statku pozostawiła w łodzi urządzenie lokalizujące, aby ułatwić dotarcie do niej służb ratowniczych.

"Bezpieczeństwo życia na morzu ma ogromne znaczenie dla wszystkich marynarzy"

Właścicielem statku Insignia jest firma Oceania Cruises z siedzibą w Miami. To luksusowa jednostka wycieczkowa, mogąca pomieścić 670 pasażerów. W styczniu statek ten wyruszył w 180-dniowy rejs dookoła świata.

- Bezpieczeństwo życia na morzu ma ogromne znaczenie dla wszystkich marynarzy - mówił rzecznik Oceania Cruises. - Możemy potwierdzić, że Insignia uratowała 68 osób z zagrożonej łodzi między Wyspami Zielonego Przylądka a Teneryfą, zabrała ich na pokład w celu udzielenia pomocy medycznej oraz zapewniła żywność, napoje, odzież i bezpieczne miejsce do odpoczynku - potwierdził.

Wyspy Kanaryjskie stały się w ostatnich latach głównym punktem docelowym w Hiszpanii dla nielegalnych migrantów z Afryki, którzy na morzu bardzo często ryzykują życiem. W zeszłym tygodniu organizacja Walking Borders - zajmująca się prawami migracyjnymi - podała, że w ciągu pierwszych pięciu miesięcy obecnego roku na tej trasie zginęło prawie 5 tysięcy migrantów.

Autorka/Autor:ads//mrz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Vytautas Kielaitis / Shutterstock