Jedna z największych w Europie pralni brudnych pieniędzy rozbita. Przykrywką była luksusowa wódka

Autor:
kgo//mm
Źródło:
Reuters, Euronews

Aresztowano szefa jednej z największych w Europie grup zajmujących się praniem brudnych pieniędzy, Irlandczyka Johna Francisa Morrisseya - w czwartek poinformowała hiszpańska policja. Gang działał na wybrzeżu Costa del Sol współpracując z mafią handlującą narkotykami. Zarządzana przez Morrissey'a grupa w ciągu półtora roku miała wyprać ponad 200 milionów euro.

62-letni John Francis Morrissey, Irlandczyk z brytyjskim paszportem, został zatrzymany 12 września w Maladze. Według hiszpańskiej policji miał on stać na czele międzynarodowej grupy piorącej brudne pieniądze. W związku ze sprawą aresztowano łącznie trzy osoby: dwie w Hiszpanii i jedną w Anglii.

Z ustaleń śledczych wynika, że Morrissey kierował jednym z największych tego typu gangów w Europie. W ciągu półtora roku działania jego grupa wyprała ponad 200 milionów euro. Oznacza to, że dziennie przez jej ręce przechodziło ok. 350 tys. euro.

Do prania brudnych pieniędzy wykorzystywany był tzw. system "hawala". Polega on na nieformalnej sieci będących ze sobą w stałym kontakcie pośredników. Kiedy jedna osoba w jednym kraju wręcza pośrednikowi umówioną kwotę pieniędzy, pośrednik w innym kraju oddaje taką samą kwotę wskazanej osobie ze swojego kraju. System ten jest powszechną formą operacji finansowych w Pakistanie i niektórych krajach na Bliskim Wschodzie.

ZOBACZ TEŻ: To był jeden z najbardziej poszukiwanych ludzi na świecie. Azjatycki "El Chapo" w rękach policji

Międzynarodowa operacja "Whitewall"

John Morrissey został aresztowany podczas wspólnej operacji agentów brytyjskiej Narodowej Agencji ds. Przestępczości, irlandzkiej policji Gardy, Amerykańskiej Agencji ds. Walki z Narkotykami, policji holenderskiej oraz jednostki ds. przestępstw finansowych i gospodarczych Europolu. Akcja miała kryptonim "Whitewall".

Grupa była śledzona odkąd w zeszłym roku policja skonfiskowała ukryte w zaparkowanych na terenie Malagi samochodach kokainę oraz gotówkę. Przykrywką dla najbardziej dochodowej działalności gangu był handel produktami marek premium, w tym luksusową wódką promowaną w najlepszych klubach i restauracjach na południu Hiszpanii.

Według hiszpańskiej policji istnieją dowody łączące Morrisseya z irlandzkim gangiem "Kinahan Clan" z siedzibą w Dubaju, który handluje narkotykami na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol. Zadaniem zatrzymanego miało być "zbieranie dużych ilości gotówki od organizacji przestępczych" działających w Hiszpanii oraz dystrybucja narkotyków, które docierały do Europy z Ameryki Południowej.

ZOBACZ TEŻ: Podejrzani o przemyt nawet 10 ton haszyszu. Międzynarodowa szajka rozbita

Autor:kgo//mm

Źródło: Reuters, Euronews

Pozostałe wiadomości