Krokodyl nilowy w hiszpańskiej rzece. Zmierza w kierunku granicy z Portugalią

Źródło:
PAP, The Guardian

Zespół kilkunastu policjantów i biologów prowadzi od kilku dni poszukiwania krokodyla nilowego w rzece Duero, w północno-zachodniej Hiszpanii. Ważące 250 kilogramów zwierzę uciekło jednemu z hodowców.

W rozmowie z lokalnymi mediami członkowie ekipy poszukiwawczej wyjaśnili, że ważący 250 kilogramów krokodyl został wypuszczony lub uciekł "jakiś czas temu" jednemu z hodowców. Stwierdzili, że wraz z rozpoczętą akcją sprawdzania pogłosek o krokodylu w hiszpańskiej rzece potwierdził się "najgorszy scenariusz". Dziennik "Diario de Valladolid" ujawnił w poniedziałek, że potwierdzeniem obecności krokodyla żerującego w rejonie rzeki Duero i jej dopływu Pisuergi są znajdowane na brzegach resztki ryb, na których widać ślady zębów dużego gada.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Z ustaleń hiszpańskiej gazety wynika, że pływający w Duero gatunek to krokodyl nilowy, drugi z największych na świecie gadów. Eksperci wskazują, że długość ciała poszukiwanego okazu dochodzi do dwóch metrów. Gad, który został zaobserwowany pod koniec maja w hiszpańskiej rzece, potrafi pokonywać duże dystanse. Widziany był już w rejonie miast Simancas oraz Tordesillas, które dzieli dystans 20 kilometrów. Według biologów krokodyl kieruje się w kierunku granicy z Portugalią.

Policjant z Simancas Francisco Sanchez widział zwierzę w sobotę. - Krokodyl mierzył od jeden i pół do dwóch metrów długości - powiedział brytyjskiej gazecie The Guardian. Poinformował, że przedstawiciele Guardia Civil z Seprony - służby ochrony przyrody - przeszukiwali tereny, ale bezskutecznie. - Pojawiła się teoria, że ktoś przetrzymywał zwierzę w domu, ale wypuścił je, gdy dorosło - dodał Francisco Sanchez.

Informacje o groźnym gadzie żyjącym w Duero dotarły już do Portugalii. Niektórzy internauci obawiają się, że krokodyl może niepostrzeżenie przedostać się z nurtem rzeki na portugalską stronę. Dziennik "Observador" twierdzi, że wiara w skuteczność zakładanych przez hiszpańskich biologów pułapek może okazać się złudna, a krokodyl skutecznie ukrywać się w rzece mimo rozmaitych przynęt. Portugalski dziennik przypomina bowiem, że krokodyl nilowy potrafi nie jeść przez cały rok.

Autorka/Autor:asty/pm

Źródło: PAP, The Guardian