Hiszpania. Pionierski przeszczep jelita u rocznego dziecka

Źródło:
Reuters

Roczne dziecko z Hiszpanii jest pierwszym na świecie biorcą przeszczepu jelita od dawcy, który zmarł z powodu niewydolności serca - poinformował we wtorek szpital La Paz w Madrycie. - Dziecko zostało już wypisane i jest w domu z rodzicami - przekazali medycy.

U miesięcznej Emmy zdiagnozowano poważną niewydolność jelit. Ponieważ jelito było zbyt krótkie, a stan dziewczynki gwałtownie się pogarszał, zdecydowano się na przeprowadzenie przeszczepu.

Kiedy dziewczynka ukończyła rok, przeszła operację, podczas której hiszpańscy lekarze przeszczepili jej jelito. Dziecko otrzymało również nową wątrobę, żołądek, śledzionę i trzustkę. - Dziecko zostało już wypisane i jest w dobrym stanie, w domu z rodzicami - poinformował we wtorek w oświadczeniu szpital La Paz w Madrycie.

- Dobrą wiadomością jest to, że życie toczy się dalej, a Emma jest bardzo odważna i każdego dnia udowadnia, że chce dalej żyć - powiedziała dziennikarzom jej matka.

Hiszpania światowym liderem transplantologii

Lekarze ze szpitala w La Paz zwrócili uwagę, że tym co wyróżnia przypadek Emmy jest to, w jaki sposób konserwowano narządy – poprzez system zwany pozaustrojowym natlenianiem błon (ECMO).

Wyjaśnili, że większość przeszczepionych narządów pochodzi od dawców, którzy przeszli śmierć mózgu, ale ich serce dalej bije, dzięki temu narządy pozostają nienaruszone. Dawca Emmy zmarł z powodu niewydolności serca.

Hiszpania jest światowym liderem w dziedzinie przeszczepów narządów i jedynym krajem, który przeprowadza więcej transplantacji na milion mieszkańców są Stany Zjednoczone.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: Reuters