Hiszpania o krok od przyjęcia ustawy dopuszczającej uznanie płci u osób od 14. roku życia

Autor:
asty//rzw
Źródło:
PAP

Hiszpańscy politycy przyjęli w czwartek ustawę umożliwiającą osobom 14-letnim i starszym uznanie płci bez potrzeby oceny psychologicznej lub innej medycznej. Osoby w wieku od 14 do 16 lat nadal jednak będą potrzebować na to zgody rodziców lub opiekunów prawnych. Wobec dzieci w wieku 12-14 lat decydować ma sąd.

Kongres Deputowanych, niższa izba hiszpańskiego parlamentu, zatwierdził w czwartek wieczorem nową ustawę o uznaniu płci. Mogą z niej skorzystać osoby w wieku 14 lat i starsze.

Za przyjęciem projektu ustawy, przygotowanej przez lewicową partię Podemos, koalicjanta socjalistów w rządzie Pedro Sancheza, opowiedziało się 188 deputowanych. Przeciwko przyjęciu nowych przepisów głosowało 150 posłów z 350-osobowego Kongresu Deputowanych. Ustawa zostanie teraz skierowana do Senatu.

Uznanie płci możliwe bez badań lekarskich i psychologicznych

Zaakceptowana przez deputowanych regulacja przewiduje, że osoby mające ukończone 16 lat będą mogły rejestrować swoją płeć odmienną od biologicznej w dokumentach urzędu stanu cywilnego na życzenie, bez przeprowadzonej operacji. Wymagana będzie jedynie deklaracja wnioskodawcy, który będzie zwolniony z dotychczas wymaganych prawem badań lekarskich i psychologicznych.

Ustawa o prawach osób transpłciowych przewiduje, że na uznanie płci osób w wieku od 14 do 16 lat potrzebna jest zgoda rodziców lub opiekunów prawnych, a w przypadku młodszych dzieci, w wieku 12-14 lat, decydować będzie sąd.

Zgodnie z nowymi przepisami nawet w przypadku odmowy rodziców sąd będzie mógł przychylić się do argumentów prawnika reprezentującego dziecko.

Hiszpania określa dolną granicę wieku do uznania płci

Dla dzieci poniżej 12. roku życia nie będzie istniała możliwość uznania płci, choć władze szkolne mają zapewnić im możliwość używania imion i traktowania zgodnie z odczuwaną przez nie płcią.

Nowa ustawa o osobach transpłciowych została przyjęta po prawie dwuletnich sporach pomiędzy Podemos a Hiszpańską Socjalistyczną Partią Robotniczą (PSOE). Niektórzy z socjalistów wskazywali podczas debaty, że dolna granica wieku do jest zbyt niska, a nowa regulacja może być przedmiotem nadużyć, prowadząc na przykład - jak argumentowali do dyskryminacji kobiet w rywalizacji sportowej z mężczyznami deklarującymi się jako kobiety.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//rzw

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości