18-letnia księżniczka Eleonora złożyła przysięgę wierności konstytucji

Źródło:
PAP

18-letnia księżniczka Eleonora, córka króla Hiszpanii Filipa VI, złożyła w Madrycie przysięgę wierności konstytucji. Wydarzenie to celebrowało na ulicach miasta tysiące osób.

Przejazd orszaku królewskiego w historycznych pojazdach, eskortowanego przez Gwardię Królewską, był transmitowany na wielkich ekranach zainstalowanych na fasadzie siedziby regionalnego rządu Madrytu. Władze miasta rozdały setki flag Hiszpanii.

W Kongresie Deputowanych odbyła się uroczysta ceremonia, podczas której księżniczka Eleonora, która obchodziła we wtorek 18. urodziny, przysięgła "stać na straży i czuwać nad przestrzeganiem konstytucji, szanować prawa obywateli i wspólnot autonomicznych oraz zachować wierność wobec Króla". Następnie z rąk swojego ojca, króla Filipa VI, otrzymała najwyższe cywilne odznaczenie państwowe ustanowione w XVIII wieku - Order Karola III.

ZOBACZ: Księżniczka Eleonora kończy 18 lat. Pokazano wyjątkowe zdjęcia następczyni tronu

W ceremonii uczestniczyło, oprócz rodziny królewskiej, ok. pół tysiąca deputowanych do Kortezów Generalnych, przedstawiciele rządu z premierem Pedro Sanchezem na czele, 14 regionalnych premierów, a także szef sztabu armii Teodoro Esteban Lopez Calderon, przewodnicząca Kongresu Deputowanych Francina Armengol oraz przewodniczący Senatu Pedro Rollan.

Zabrakło króla-emeryta

Na uroczystości nie przybyli przedstawiciele antymonarchistycznych partii separatystycznych Katalonii, Kraju Basków i Galicji (ERC, Junts, EH Bildu, PNV oraz BNG). Zabrakło także regionalnych premierów - Pere Aragonesa z Katalonii oraz Inigo Urkullu z Kraju Basków.

Król-emeryt Juan Carlos I, ojciec Filipa VI, nie został zaproszony na uroczystości państwowe ze względu na liczne skandale, w wyniku których abdykował w 2014 r. na rzecz syna. Juan Carlos I wziął jednak udział w rodzinnym spotkaniu w Pałacu Królewskim El Pardo.

Księżniczka Eleonora ukończyła szkołę UWC Atlantic w Walii, a we wrześniu rozpoczęła trzyletni kurs z zakresu wojskowości. Jeżeli wstąpi na tron, będzie pierwszą królową Hiszpanii od czasów Izabeli II w XIX wieku.

Hiszpania jest dziedziczną monarchią parlamentarną. Zgodnie z konstytucją król jest głową państwa i naczelnym dowódcą sił zbrojnych. Nie mając wiele realnej władzy, symbolizuje jedność i trwałość Hiszpanii.

Autorka/Autor:ks/adso

Źródło: PAP