14-latek upadł przy wyjściu z metra i zmarł. Rodzina wskazuje na substancję o nazwie tusi

Źródło:
El Pais, tvn24.pl
Madryt na ujęciach z czerwca 2022 roku
Madryt na ujęciach z czerwca 2022 rokuArchiwum Reuters
wideo 2/4
Madryt na ujęciach z czerwca 2022 rokuArchiwum Reuters

Hiszpańska policja bada okoliczności śmierci 14-latka, który zmarł po tym, jak upadł przy wyjściu ze stacji madryckiego metra. Rodzina nastolatka twierdzi, że znajomi zmarłego dosypali do jego napoju tusi. To narkotyk znany również jako "różowa kokaina".

14-letni mieszkaniec madryckiej dzielnicy Moncloa o imieniu Ryan w piątek wyszedł z domu, mówiąc, że idzie spotkać się z przyjaciółmi. Kilka godzin później policja zadzwoniła do matki chłopca z jego telefonu, by przekazać, że nastolatek upadł przy wyjściu ze stacji metra i potrzebuje pomocy medycznej. Po kilku minutach doszło do zatrzymania akcji serca i Ryan zmarł - przekazał w poniedziałek dziennik "El Pais".

14-latek "padł ofiarą żartu" - twierdzi rodzina

Tego samego dnia - jak podaje hiszpańska gazeta - krewni zmarłego powiedzieli, że widzieli film opublikowany w mediach społecznościowych, w którym dwóch nastolatków, którzy byli wcześniej z Ryanem, rzekomo naśmiewało się z wymieszania narkotyku znanego jako tusi z napojem Ryana. Rodzina uważa, że zmarły "padł ofiarą żartu".

Nagranie, o którym mówiła rodzina Ryana, nie jest już dostępne w mediach społecznościowych. Jak jednak zaznacza "El Pais", nie jest jasne, czy zostało ono usunięte, czy zniknęło po 24 godzinach - tak stałoby się, jeśli zostało zamieszczone np. w stories na Instagramie.

Według źródeł bliskich rodzinie zmarłego, gdy policja ruszyła na pomoc Ryanowi, towarzyszyło mu dwóch przyjaciół. Wcześniej mieli z nimi być dwaj inni znajomi, którzy uciekli, gdy Ryan stracił przytomność. Przyjaciele 14-latka wyjaśnili, że ten wypił napój energetyczny, nim stracił przytomność. Nastolatek wyszedł z domu z 30 euro, a gdy go znaleziono, "w kieszeni miał 27 euro, więc tamtego popołudnia kupił tylko puszkę" – przekazał dziennik "El Pais".

Policja potwierdziła, że wszczęła postępowanie w celu wyjaśnienia okoliczności śmierci Ryana, w tym tego, czy chłopcu podano substancję bez jego wiedzy, ale wyjaśnia, że na tym etapie śmierć nastolatka nie jest traktowana jako zabójstwo.

ZOBACZ TEŻ: Próba eksmisji krewnych Pablo Escobara z jego rezydencji. Jest warta fortunę

Tusi - co to jest

Tusi, narkotyk znany również jako "różowa kokaina", ma formę proszku i owocowy zapach, a jego podstawą są 2C-B, MDMA i ketamina. Swoją nazwę tusi zawdzięcza 2C-B (fonetycznie z ang. "tu si" - red.). Ten środek psychodeliczny został opracowany w latach 70. przez Amerykanina Alexandra Shulgina, który stał również za wynalezieniem MDMA. 2C-B cieszyło się dużą popularnością w kolejnej dekadzie, zwłaszcza po tym, jak amerykański rząd zdelegalizował ecstasy.

2C-B działa podobnie do kokainy, tyle że jeszcze silniej pobudza receptory serotoninowe i daje bardziej długotrwały, nawet sześciogodzinny efekt. Wiąże się też z wieloma zagrożeniami, ludzie doświadczający "zjazdu" po jego zażyciu często skarżą się na zaburzenia pracy serca. Ze względu na dość wysoką cenę uważany bywa za narkotyk elit.

ZOBACZ TEŻ: Fentanyl zabija dziesiątki tysięcy Amerykanów. Na szczycie Biden-Jinping to był temat numer jeden

Autorka/Autor:wac//az

Źródło: El Pais, tvn24.pl