Ostatnie "sto lat przytarło rogów wszystkim narodom" w regionie

[object Object]
Gośćmi programu "Horyzont" byli profesor Andrzej Paczkowski i profesor Aleksander Halltvn24
wideo 2/35

- Nie wolno zapominać o tym, że jesteśmy pomiędzy innymi narodami - powiedział profesor Andrzej Paczkowski w programie "Horyzont", odnosząc się do 99. rocznicy polskiej niepodległości. Zaznaczył, że warto byłoby z tej okazji "popatrzeć na Polskę w kontekście Europy środkowo-wschodniej". Z kolei profesor Aleksander Hall przypomniał, jak burzliwe było ostatnie sto lat.

- Warto byłoby przy okazji tego stulecia i samego roku 1918 i tego co się działo później, popatrzeć na Polskę w kontekście Europy środkowo-wschodniej, naszych sąsiadów z południa i ze wschodu. Co tam się działo i jak tam się działo - powiedział profesor Paczkowski.

- My mówiliśmy o wielkiej Polsce, Ukraińcy mówili o wielkiej Ukrainie, Węgrzy o wielkich Węgrach, Litwini o wielkiej Litwie. To był dosyć skomplikowany splot wydarzeń - zaznaczył gość programu.

- Nie wolno zapominać o tym, że jesteśmy pomiędzy innymi narodami - dodał.

"Wszystkie te narody cierpiały"

Paczkowski zwrócił uwagę, że powinno to być ostrzeżeniem przed możliwością "zderzenia się marzeń tych krajów o wielkości".

- Te sto lat przytarło rogów wszystkim tym narodom. Wszystkie one cierpiały - stwierdził.

- W znacznym stopniu, to były te najbardziej skrwawione ziemie, obejmujące te kraje. O tym nie powinno się zapominać - dodał.

"Rządy silnej ręki"

Według profesora Aleksandra Halla, nie wolno zapominać o tym jak burzliwe było te sto lat.

- Na początku, dwudziestolecie Polski niepodległej. Wspaniała epoka, której wiele zawdzięczamy, ale to dwudziestolecie to także dwa zupełnie inne okresy - podkreślił.

- Do 1926 roku próba budowy polskiej demokracji parlamentarnej i po 1926 roku jednak budowa państwa autorytarnego - dodał.

Profesor Aleksander Hall w programie "Horyzont"
Profesor Aleksander Hall w programie "Horyzont"tvn24

- Oczywiście na tle sąsiadów to było państwo bardzo liberalne ale jeśli popatrzymy na standardy demokratyczne, które obowiązywały w krajach Europy Zachodniej, czy w Stanach Zjednoczonych, to były rządy silnej ręki - kontynuował. Podkreślił również, że później nastąpiła "tragiczna epoka II wojny światowej, gdzie groziło nam, że nie wyjdziemy z państwowością z tej wojny".

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ W PROGRAMIE TVN24 "HORYZONT"

Autor: mnd/gry / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: