Hezbollah zaatakował bazę wojskową w Izraelu

Źródło:
Reuters
Libańska organizacja Hezbollah wspierana jest przez władze Iranu
Libańska organizacja Hezbollah wspierana jest przez władze IranuReuters Archive
wideo 2/4
Libańska organizacja Hezbollah wspierana jest przez władze IranuReuters Archive

Hezbollah przekazał, że zaatakował dronami bazę wojskową w Izraelu. Ma to być odpowiedź na przeprowadzony dzień wcześniej nalot w Tyrze, w którym zginęły co najmniej dwie osoby. Jak informują źródła w libańskich siłach bezpieczeństwa, wśród zabitych miał być polowy dowódca libańskiego Hezbollahu.

Hezbollah, libańskie ugrupowanie radykalnych szyitów, oświadczył, że ​​w środę zaatakował dronami bazę wojskową na zachód od izraelskiego miasta Tyberiada w odpowiedzi na "zabójstwa" przeprowadzone przez Izrael. Atak nastąpił dzień po zabiciu dowódcy Hezbollahu w południowym Libanie. Izraelskie wojsko nie skomentowało tych doniesień.

Hezbollah oświadczył, że celem ataku była część systemu obserwacji używanego przez izraelskie siły powietrzne, a drony szturmowe trafiły "dokładnie w ograniczone cele i osiągnięto to, czego chciano w tej ograniczonej operacji".

W Tyrze w wyniku izraelskiego nalotu zginęły co najmniej dwie osoby - podała we wtorek libańska państwowa agencja informacyjna.

Dwa źródła w libańskich siłach bezpieczeństwa poinformowały agencję Reuters, że wśród zabitych był dowódca polowy libańskiego Hezbollahu. Izraelskie wojsko twierdzi, że zabity dowódca był odpowiedzialny za ataki na izraelską ludność cywilną i terytorium od rozpoczęcia wojny w Gazie w październiku.

Jest to najdalszy atak na terytorium Izraela od czasu, gdy Hezbollah rozpoczął wymianę ognia z Izraelem równolegle z wojną w Gazie.

Jak podaje Reuters, w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy w izraelskich atakach na południowy Liban zginęło ponad 260 bojowników Hezbollahu.

Autorka/Autor:ek

Źródło: Reuters