TVN24 | Świat

Izrael wzmacnia północną granicę w odpowiedzi na groźby

TVN24 | Świat

Autor:
mart
Źródło:
PAP

Armia izraelska poinformowała, że wzmacnia oddziałami piechoty północną granicę kraju. Działania są prowadzone po tym jak radykalny ruch Hezbollah z Libanu zagroził odwetem za niedawny nalot koło lotniska w Damaszku, stolicy Syrii. Zginął tam jeden z bojowników ruchu.

Nalot koło lotniska w Damaszku (stolicy Syrii), w którym zginął bojownik Hezbollahu oraz czterech innych zagranicznych bojowników, powszechnie przypisano Izraelowi - podaje agencja AP. Hezbollah zapowiedział odwet, w związku czym armia izraelska zdecydowała o wzmocnieniu północnej granicy kraju oddziałami piechoty.

Ani władze, ani siły zbrojne Izraela nie odniosły się do tego ataku i generalnie powstrzymują się od komentowania swoich działań w sąsiedniej Syrii. Uważa się jednak, że podczas trwającej od 2011 roku wojny domowej w Syrii, która przerodziła się w konflikt z udziałem regionalnych i światowych mocarstw, Izrael przeprowadził setki ataków na proirańskie siły w tym kraju.

W ostatnich latach Teheran wysłał tysiące finansowanych przez siebie bojowników, by walczyli u boku syryjskich sił rządowych.

Izrael postrzega Iran jako zagrożenie w regionie i zapowiedział, że będzie zapobiegać wszelkim stałym irańskim zbrojeniom w Syrii, szczególnie w pobliżu swej granicy.

Ataki Hezbollahu

W przeszłości wspierany przez Iran Hezbollah groził odwetem za każdego bojownika zabitego przez Izrael w Syrii. 1 września zeszłego roku Hezbollah ostrzelał rakietami przeciwpancernymi izraelskie tereny przygraniczne kilka dni po tym, jak dwóch bojowników Hezbollahu zginęło w izraelskim nalocie niedaleko Damaszku.

To spowodowało ciężki ostrzał artyleryjski ze strony Izraela i rzadki wybuch starć między zaciekłymi wrogami. Hezbollah i Izrael stoczyły w 2006 roku 34-dniowy konflikt, z którego jednak nikt nie wyszedł zwycięsko; na granicy ogólnie panował do tej pory spokój.

Autor:mart

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości