Wojny gangów w stolicy Haiti. ONZ: w ciągu 10 dni zginęło ponad 200 osób

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP

ONZ w najnowszym raporcie poinformowało, że w wojnach gangów w Port-au-Prince, stolicy Haiti, zginęło 209 osób w ciągu 10 dni - prawie połowa z nich nie miała powiązań ze zorganizowaną działalnością przestępczą.

W Port-au-Prince walki między członkami zwaśnionych gangów toczą się o gęsto zaludnioną dzielnicę Cite Soleil. Między 8 a 17 lipca każdego dnia zamordowano w stolicy Haiti średnio 21 osób. Oznacza to jedną śmierć co 68 minut. Łącznie 471 osób zostało zamordowanych, rannych lub uznanych za zagubionych, a 140 domów zniszczono lub doszczętnie spalono.

Około trzy tysiące mieszkańców zostało zmuszonych do ucieczki. Wielu nie ma do czego wracać, a inni nie mają odwagi opuścić swoich domów z obawy, że zostaną zabici przez zbłąkane kule.

Haiti niszczy przemoc

Epidemia przemocy wybuchła w Republice Haiti po zabójstwie prezydenta Jovenela Moise'a, do którego doszło w lipcu ubiegłego roku, ale osiągnęła nowy poziom od czasu bitwy, która wybuchła 8 lipca między dwiema organizacjami przestępczymi, znanymi jako G9 i G-Pep - wyjaśniło we wtorek BBC.

Po śmierci Moise'a kryzys społeczno-ekonomiczny w zamieszkanym przez prawie 12 mln osób karaibskim kraju nieustannie się zaostrzał wraz ze wzrostem liczby porwań dla okupu, gwałtów i napadów z bronią w ręku.

Według danych ONZ między styczniem a majem 2022 roku 540 osób w całym kraju zostało porwanych, a ponad 780 zamordowanych.

Walki gangów w dzielnicy Cite Soleil

Jeden z młodych mieszkańców Brooklynu, części rozległej dzielnicy Cite Soleil, która została najbardziej dotknięta walkami, opisał w wypowiedzi dla ONZ jak zmieniło się jego życie od czasu wybuchu przemocy.

- Idę spać i budzę się przy dźwiękach wystrzałów, to bardzo stresujące. Ale nawet, gdy strzelanina mnie przeraża, staram się używać rytmicznych dźwięków wystrzeliwanych pocisków, aby zapaść w sen. To jedyny sposób, w jaki mogę przetrwać - powiedział młody człowiek.

W związku z przerwami w dostawach paliwa, żywności i wody pitnej Światowy Program Żywnościowy i Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) zaczęły dostarczać bezpośrednią pomoc dla najbardziej potrzebujących mieszkańców Cite Soleil.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości