Szef brytyjskiego resortu obrony John Healey ogłosił, że Grupa kontaktowa ds. Obrony Ukrainy (UDCG) przyjęła w poniedziałek 50-dniowy program mający na celu uzbrojenie Ukrainy i zmuszenie przywódcy Rosji Władimira Putina do negocjacji pokojowych.
Minister poinformował również o zawarciu nowej umowy na dostawę stronie ukraińskiej amunicji niezbędnej do obrony powietrznej. Healey nie ujawnił na kanale X szczegółów tego porozumienia, ale brytyjski dziennik "Telegraph" przewiduje, że dotyczy to zgody Niemiec i Wielkiej Brytanii na zakup większej liczby pocisków przeciwlotniczych za 170 milionów euro z niemieckiego budżetu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Trump o Patriotach dla Ukrainy. "Są już dostarczane"
Minister obrony: przekażemy Ukrainie dwa Patrioty z naszych zasobów
Początkowo rząd Friedricha Merza zamierzał kupić od Amerykanów dwa zaawansowane systemy obrony przeciwrakietowej Patriot i bezpośrednio przekazać je na Ukrainę. Z uwagi na to, że broń ta nie jest dostępna od razu i na jej dostawy trzeba czekać kilka miesięcy, zdecydowano się na inne rozwiązanie.
Jak tłumaczył minister obrony Niemiec Boris Pistorius (SPD), na Ukrainę trafią dwa zestawy Patriot służące obecnie w Bundeswehrze. Zastępcze wyrzutnie, zakupione w USA, zostaną dostarczone do RFN w późniejszym terminie.
Nie jest jasne, czy na Ukrainę trafią zestawy pozostające na wyposażeniu armii RFN, czy Niemcy sięgną po baterie chroniące obecnie lotnisko w podrzeszowskiej Jasionce, najważniejszym hubie pomocy wojskowej dla Ukrainy.
Bundeswehra przekazała dotychczas Ukrainie trzy spośród dwunastu posiadanych systemów obrony przeciwrakietowej Patriot. Kolejne dwa Niemcy przenieśli do Jasionki.
Ukraina, by mogła skutecznie bronić się przed rosyjskimi atakami, potrzebuje dodatkowych pięciu systemów Patriot - oszacował Pistorius. W "europejskim mechanizmie" zakupu tych systemów dla Ukrainy ma uczestniczyć też Norwegia. Niewykluczone, że do inicjatywy dołączą także inne kraje. Szczegóły w tej sprawie mają być jeszcze uzgadniane. Zgodnie z wypowiedzią Pistoriusa na zebraniu online grupy kontaktowej ds. Ukrainy, Niemcy sfinansują także część produkcji ukraińskich dronów. "Pierwsze (maszyny) finansowane przez Niemcy zostaną dostarczone ukraińskim siłom zbrojnym w ciągu najbliższych dni i natychmiast będą mogły zostać użyte" - zapowiedział minister, cytowany przez agencje dpa.
USA dały Rosji 50 dni na zawarcie porozumienia
Decyzja Grupy Ramstein w sprawie 50-dniowego programu mającego na celu uzbrojenie Ukrainy została podjęta po tym, jak prezydent USA Donald Trump 14 lipca zagroził, że jeśli w ciągu 50 dni nie dojdzie do porozumienia z Rosją w sprawie wojny w Ukrainie, ogłosi surowe cła wobec Moskwy i sankcje wobec jej partnerów handlowych.
Stawka taryf może wynieść 100 proc. Poinformował też, że Stany Zjednoczone będą wysyłać Ukrainie uzbrojenie, za które zapłacą sojusznicy z NATO. Następnego dnia Trump nie wykluczył, że termin 50 dni może zostać skrócony, jeśli zobaczy, że Rosja nie podchodzi do tego poważnie.
Grupa Kontaktowa ds. Obrony Ukrainy powstała 26 kwietnia 2022 roku - to międzynarodowa platforma współpracy, której celem jest koordynacja pomocy wojskowej dla Ukrainy. W jej skład wchodzi przeszło 50 krajów, w tym Polska.
Autorka/Autor: asty/ads
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Sandra Foyt/Shutterstock