Nowe systemy Patriot w pierwszej kolejności dla Ukrainy. "FT" o decyzji administracji Bidena

Źródło:
Financial Times, PAP
Amerykańskie systemy obrony powietrznej Patriot
Amerykańskie systemy obrony powietrznej PatriotUS Army
wideo 2/3
Amerykańskie systemy obrony powietrznej PatriotUS Army

Wszystkie otwarte zamówienia na systemy obrony powietrznej Patriot będą zawieszone, a nowe baterie będą trafiać na Ukrainę. O decyzji, którą ma ogłosić administracja Joe Bidena, informuje "Financial Times". Gazeta przypomina, że amerykański przywódca podczas szczytu G7 podkreślał, że priorytetem jest zaspokojenie potrzeb walczącej z rosyjską agresją Ukrainy.

Powołując się na trzy osoby posiadające wiedzę na temat tej decyzji, gazeta podała, że zostanie ona ogłoszona już w czwartek. Autorzy przypominają, że prezydent Joe Biden przy okazji szczytu grupy G7 w zeszłym tygodniu powiedział, że zabezpieczył dostawy dodatkowych systemów obrony powietrznej Patriot dla Ukrainy. O ich przekazanie apelowały władze w Kijowie w związku z tym, że Rosja nasiliła ataki rakietowe i dronowe m.in. na ukraińskie elektrownie.

Czytaj też: Sekretarz generalny NATO ostrzega przed umową "wyrzutków"

Biden powiedział, że pięć krajów zgodziło się wysłać systemy Patriot i inne systemy obrony powietrznej na Ukrainę, a inne kraje czekające na dostawy amerykańskich systemów będą musiały poczekać, ponieważ "wszystko, co mamy, trafi na Ukrainę, dopóki jej potrzeby nie zostaną zaspokojone".

Inne kraje będą musiały poczekać

Jak powiedziały "FT" dwa z cytowanych źródeł, czwartkowe oświadczenie administracji Bidena zrealizuje złożone przez niego zobowiązanie wobec Kijowa i Ukraina szybko otrzyma systemy Patriot, których potrzebuje do ochrony swoich miast i infrastruktury krytycznej. "FT" informuje, że Polska, Rumunia i Niemcy są wśród krajów europejskich, które złożyły zamówienia na systemy Patriot. Hiszpania również ma otwarte zamówienie na wyrzutnie Patriot, natomiast koalicja państw NATO w styczniu złożyła zamówienie na 1000 pocisków Patriot.

CZYTAJ: Przejażdżka po parku z Władimirem Putinem. Kim dał się przewieźć

Hiszpania, Grecja i Rumunia mają Patrioty w swoich arsenałach, ale jak dotąd odmówiły zgody na transfer wyrzutni na Ukrainę. Polska wyjaśnia, że jej Patrioty chronią infrastrukturę wykorzystywaną do transportu zachodniej broni na Ukrainę, a zatem są już rozmieszczone w celu ochrony Ukrainy. Włochy poinformowały w czerwcu, że wyślą Kijowowi drugi system obrony powietrznej SAMP/T, europejską alternatywę dla Patriota.

W Ukrainie są co najmniej cztery systemy Patriot

"FT" pisze, że systemy Patriot są najbardziej zaawansowaną bronią obrony powietrznej w amerykańskim arsenale. Składają się z systemu radarowego i mobilnych wyrzutni, które mogą wystrzeliwać pociski przechwytujące w kierunku nadlatujących pocisków lub samolotów.

Ukraina posiada obecnie co najmniej cztery systemy Patriot, dostarczone przez USA i Niemcy. Od kiedy wiosną tego roku prezydent Wołodymyr Zełenski zaapelował o dodatkowe dostawy, Niemcy zapowiedziały, że wyślą dodatkową baterię, a Holandia ogłosiła inicjatywę wysłania kolejnej w oparciu o komponenty dostarczone przez wiele krajów. W zeszłym tygodniu Biden zatwierdził rozmieszczenie kolejnego systemu obrony powietrznej Patriot na Ukrainie.

Autorka/Autor:

Źródło: Financial Times, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Sandra Foyt/Shutterstock

Tagi:
Raporty: