Pierwsze modlitwy w Hagii Sophii. Na znak żałoby w Grecji zabrzmiały dzwony, flagi opuszczono do połowy

Źródło:
PAP

W całej Grecji rozdzwoniły się w piątek dzwony kościelne na znak żałoby w związku z pierwszymi islamskimi modlitwami w słynnej świątyni Hagia Sophia w Stambule, która została niedawno ponownie przekształcona w meczet. W niektórych miejscach flagi zostały opuszczone do połowy masztów.

Premier Grecji Kyriakos Micotakis w piątkowym komunikacie nazwał Turcję "wichrzycielem", a przekształcenie Hagii Sophii w meczet - "obrazą dla cywilizacji XXI wieku". Podkreślił, że jest to kolejne wydarzenie źle wpływające na stosunki między Grecją a Turcją, które i tak są od lat bardzo napięte.

- To, co dzieje się dzisiaj w Konstantynopolu, nie jest demonstracją siły, a dowodem słabości - powiedział Micotakis, używając historycznej nazwy Stambułu, stosownej przed wiekami przez Greków.

W piątkowych modłach wzięło udział kilka tysięcy muzułmanów

W piątkowych modłach w Hagii Sophii, pierwszych od niemal 90 lat, wzięło udział kilka tysięcy muzułmanów, w tym prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Muzułmańska modlitwa znów wybrzmiała w Hagii Sophii >>>

Najwyższy turecki sąd administracyjny unieważnił 10 lipca status muzeum, który posiadał słynny zabytek. Tego samego dnia Erdogan podpisał dekret, który formalnie czyni z Hagii Sophii meczet. Budynek przez ponad 900 lat był bizantyjską bazyliką, a po przejęciu miasta przez Osmanów służył niemal 500 lat jako meczet do 1934 roku.

Autorka/Autor:kb/pm

Źródło: PAP