Grecja odpowiada Turcji. Parlament ratyfikował umowę w sprawie granicy morskiej

TVN24 | Świat

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP

Umowa w sprawie granicy morskiej z Egiptem została w czwartek ratyfikowana przez parlament Grecji. Porozumienie między państwami w tej sprawie, uznawane za odpowiedź Aten i Kairu na analogiczną umowę Turcji i Libii, zostało podpisane na początku sierpnia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Ratyfikowana umowa między Egiptem i Grecją daje obydwu państwom prawo do eksploatacji obszarów morskich uznanych za ich wyłączne strefy ekonomiczne, wyznaczone na mocy tego porozumienia.

Ratyfikacja umowy przypada na nasilenie konfliktu między Grecją i Turcją w sprawie poszukiwania i eksploatacji surowców energetycznych w części Morza Śródziemnego uznawanej za wody terytorialne Grecji - przypomina AFP.

CZYTAJ TAKŻE: Konflikt Grecji i Turcji na Morzu Śródziemnym to "zabawa z ogniem". "Iskierka może doprowadzić do katastrofy" >>>

Turcja kwestionuje prawo Grecji do tych obszarów i w listopadzie 2019 roku podpisała z uznawanym na arenie międzynarodowej rządem Libii porozumienie, które uznaje prawo Ankary do rozległych obszarów Morza Śródziemnego, w tym u wybrzeży greckich wysp.

Eksploatacja podmorskich złóż Morza Śródziemnego jest przedmiotem sporu między Turcją, Grecją, Cyprem i Egiptem.

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP