"Nie można z jednej strony negocjować, a z drugiej prowadzić operacje militarne"

Źródło:
PAP

Rozmowy mające na celu nakłonienie stron konfliktu w Górskim Karabachu do negocjacji w kwestii zawieszenia broni odbędą się w czwartek w Genewie i w poniedziałek w Moskwie – zapowiedział w środę minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian.

Szef francuskiej dyplomacji Jean-Yves Le Drian powiedział na posiedzeniu komisji spraw zagranicznych parlamentu, że Francja, Rosja i USA przeprowadzą te rozmowy, aby rozpocząć dialog w sprawie rozwiązania konfliktu, który - jak podkreślił - musi odbywać się bez warunków wstępnych.

Minister spraw zagranicznych Azerbejdżanu Dżejhun Bajramow udaje się w czwartek do Genewy na spotkanie z międzynarodowym mediatorem w sprawie konfliktu w Górskim Karabachu - poinformował jego resort, zastrzegając, że nie będzie tam żadnego spotkania z przedstawicielami Armenii. "Celem wizyty jest spotkanie ze współprzewodniczącymi grupy mińskiej OBWE (Rosja, Francja, USA) i przedstawienie stanowiska Azerbejdżanu w sprawie uregulowania konfliktu" - podało ministerstwo.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Armenia z kolei wykluczyła jakiekolwiek spotkanie w Genewie między szefami MSZ obu krajów, gdyż, jak powiedziała rzeczniczka MSZ, "nie można z jednej strony negocjować, a z drugiej prowadzić operacje militarne". Potępiła jednocześnie agresję Azerbejdżanu na Górski Karabach. Nie sprecyzowała przy tym, czy armeński minister uda się do Genewy na osobne spotkanie ze współprzewodniczącymi grupy mińskiej, która od prawie 30 lat usiłuje bezskutecznie rozwiązać konflikt w Górskim Karabachu.

12 października minister spraw zagranicznych Armenii Zohrab Mnacakanian jest oczekiwany w Moskwie, gdzie spotka się ze swym odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem.

Walki o Górski Karabach

Górski Karabach liczy 140 tysięcy mieszkańców, przy czym 99 proc. stanowią Ormianie. Władze lokalne i Armenia oskarżają Azerbejdżan, od wznowienia działań wojennych przed ponad dwoma tygodniami, o ataki na ludność cywilną, zwłaszcza w nieformalnej stolicy regionu, Stepanakercie. Miasto jest celem ostrzałów rakietowych i ataków dronów, co zmusiło większość z ok. 50 tys. mieszkańców do ucieczki.

Walki o Górski Karabach, separatystyczną, zamieszkaną i zarządzaną przez Ormian enklawę w Azerbejdżanie, trwają od 27 września. Według władz Górskiego Karabachu w walkach zginęło dotąd 240 jego żołnierzy i 19 cywilów. Azerbejdżan podaje jedynie, że do tej pory zginęło 28 cywilów. Zarówno Erywań, jak i Baku twierdzą, że wyeliminowali po kilka tysięcy żołnierzy przeciwnika.

Konflikt etniczny w Górskim Karabachu PAP/REUTERS

Autorka/Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: