Świat

Liderka włoskiej prawicy zapowiada spotkanie z Kaczyńskim

Świat

[object Object]
W styczniu do prezesa PiS przyjechał wicepremier Włoch Matteo Salvini (materiał "Faktów" TVN z 9 stycznia)Fakty TVN
wideo 2/5

Liderka prawicowej partii Bracia Włoch (Fratelli d'Italia) Giorgia Meloni ogłosiła, że w przyszłym tygodniu przyjedzie do Polski na rozmowy z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim.

O planowanej wizycie w Polsce poinformowała na stronie internetowej kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

"W przyszłym tygodniu będę w Polsce na dwustronnych rozmowach z prezesem Kaczyńskim. To będzie okazja do tego, by porozmawiać o przyszłych scenariuszach i sojuszach w Europie" - oświadczyła Meloni.

Przypomniała, że Bracia Włoch przystąpili do frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim.

Jak dodała, ta "rodzina europejska może zbudować sojusz począwszy od Europejskiej Partii Ludowej" z premierem Węgier Viktorem Orbanem i kanclerzem Austrii Sebastianem Kurzem, dzięki czemu jej zdaniem "bardziej przesunie się ona na prawo", aż po "populistów" z Ligi Matteo Salviniego i Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen. Odnosząc się do propozycji Salviniego przedstawionej w Warszawie Kaczyńskiemu, by razem z nim utworzyć jedną wspólną grupę, Meloni oceniła: - Wydaje mi się, że nie ma gotowości ze strony konserwatystów.

Kolejne spotkanie Kaczyńskiego z włoskim liderem

Meloni jest kolejną włoską liderką, która uda się na rozmowy z prezesem PiS po styczniowej wizycie wicepremiera Salviniego. W kwietniu do Polski ma przyjechać także wicepremier Luigi Di Maio, przywódca Ruchu Pięciu Gwiazd, który zawarł sojusz z Kukiz'15 przed majowymi wyborami do PE. Z kolei Salvini ogłosił niedawno, że w Mediolanie na początku kwietnia organizuje spotkanie z europejskimi sojusznikami Ligi, by "zaproponować reformę Unii Europejskiej". Nie ujawnił, jakie ugrupowania z innych krajów UE wezmą udział w tym wydarzeniu.

Autor: ads\mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości