Pomnik Jana Pawła II zostanie przeniesiony na teren katolickiej szkoły

Sporny krzyż na pomniku Jana Pawła II we Francji. Premier chce sprowadzić monument do Polski
Sporny krzyż na pomniku Jana Pawła II we Francji. Premier chce sprowadzić monument do Polski
Maria Bilińska | Fakty po południu
Spór o krzyż wieńczący pomnik papieża trwał od 2006 roku (materiał "Faktów" z października 2017r.)Maria Bilińska | Fakty po południu

Rada miejska Ploermel w Bretanii w zachodniej Francji zgodziła się na przekazanie pomnika papieża Jana Pawła II katolickiej diecezji Vannes. W końcu ubiegłego roku francuska Rada Stanu nakazała usunięcie krzyża z rzeźby stojącej na placu w centrum miasta.

Jak poinformował mer Ploermel, Patrick Le Diffon, stojący od 12 lat przy publicznym parkingu wizerunek Jana Pawła II ma zostać przeniesiony kilkanaście metrów dalej na teren pobliskiego prywatnego gimnazjum katolickiego Sacre Coeur. Miasto otrzyma za pomnik 20 tys. euro.

Zakaz symboli religijnych

Przeniesienie pomnika to konsekwencja decyzji Rady Stanu, będącej najwyższym we Francji sądem administracyjnym. Opierając się na obowiązującej we Francji od 1905 roku ustawie o rozdziale kościoła od państwa, która zabrania "stawiania lub umieszczania jakichkolwiek symboli religijnych na pomnikach, lub w miejscach publicznych" zdecydowała, że pomnik musi zostać przeniesiony, albo pozbawiony krzyża. Merostwo 9-tysięcznego Ploermel dostało wówczas pół roku na dopilnowanie, żeby wieńczący pomnik krzyż zniknął z monumentu. Jak przypomina AFP, polecenie to wzbudziło żywe reakcje i protesty wielu katolików oraz Polaków.

Spór od 2006 roku

Na ten temat wypowiadała się m.in. ówczesna premier Beata Szydło, która mówiła o ewentualnym przeniesieniu rzeźby do Polski.

Spór "o krzyż" wieńczący pomnik papieża trwał od 2006 roku, kiedy monument został wzniesiony. Figura autorstwa rosyjskiego rzeźbiarza gruzińskiego pochodzenia Zuraba Ceretelego, stanęła w Ploermel w grudniu 2006 roku, w 101. rocznicę rozdziału kościoła od państwa francuskiego.

Rzeźba ukazuje papieża pod łukiem zwieńczonym krzyżem, co nawiązuje do łuku tęczowego oddzielającego w romańskich i gotyckich kościołach nawę główną od prezbiterium, najczęściej zwieńczonego krucyfiksem.

Autor: MR/AG / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24