TVN24 | Świat

Francja. Minister Damien Abad oskarżany o napaść seksualną i gwałt. Prokuratura wszczęła śledztwo

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
Francuski minister Damien Abad oskarżany o gwałt
Reuters ArchiveFrancuski minister Damien Abad oskarżany o gwałt

Damien Abad, francuski minister do spraw solidarności i osób niepełnosprawnych został oskarżony o napaść seksualną przez deputowaną partii centrowej. Śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura. "Zdecydowanie kwestionuję wszelkie oskarżenia" - stwierdził minister.

Paryska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie usiłowania gwałtu po złożeniu skargi przez deputowaną partii centrowej na francuskiego ministra ds. solidarności i osób niepełnosprawnych Damiena Abada - poinformowała w środę stacja France Info.

"Zdecydowanie kwestionuję wszelkie oskarżenia o usiłowanie gwałtu lub napaści na tle seksualnym" - stwierdził w pisemnym oświadczeniu minister.

Deputowana oskarża Abada o napaść seksualną na imprezie w jego domu w 2010 roku, z której udało się jej uciec, po tym jak uderzyła Abada w brzuch. Abad jest również oskarżony o gwałt przez dwie inne kobiety, co ujawnił portal śledczy Mediapart kilka dni po jego nominacji 20 maja.

Francuski minister oskarżany o gwałt

Pierwsza z kobiet dwukrotnie złożyła skargę o gwałt, do którego - jak twierdzi - doszło w 2011 roku. Skargę odrzucono najpierw w 2012, a następnie w 2017 roku. Inna kobieta twierdzi, że została zgwałcona w 2010 roku, ale nie złożyła oficjalnej skargi.

Przekazała natomiast doniesienie do Obserwatorium Przemocy Seksualnej, które powiadomiło o tym zdarzeniu przywódców partii LREM i Republikanów tuż przed powołaniem Abada na ministra.

W artykule opublikowanym w czerwcu w dzienniku "Le Monde" blisko 200 kobiet - urzędniczek, dziennikarek, feministek i artystek - domagało się dymisji ministra Abada.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive

Pozostałe wiadomości