TVN24 | Świat

Francja wprowadza rozszerzony paszport covidowy. Rząd podał datę

TVN24 | Świat

Autor:
momo//now
Źródło:
PAP

Francuska ustawa, wprowadzająca rozszerzony paszport szczepień przeciw COVID-19, wejdzie w życie 9 sierpnia - poinformował w środę rzecznik francuskiego rządu Gabriel Attal. Tymczasem w terytoriach zamorskich Francji pogarsza się sytuacja epidemiczna. Na Gwadelupie, w Saint-Martin, Saint-Barthelemy i na Martynice wprowadzono stan wyjątkowy.

Przyjęty przez francuski parlament projekt ustawy nie był jeszcze rozpatrzony przez Radę Konstytucyjną. Ustawa ma wejść w życie 9 sierpnia - przypomniał rzecznik. Oznacza to, że również tak zwany rozszerzony paszport szczepień przeciwko COVID-19 lub poświadczający przebycie choroby również wejdzie w życie najwcześniej tego dnia. Francuski rząd zapowiadał wcześniej, że certyfikat zacznie obowiązywać już na początku sierpnia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Paszport covidowy (lub negatywny test na koronawirusa czy też zaświadczenie o przebytym zakażeniu) ma obowiązywać w szczególności w barach, kawiarniach i restauracjach oraz na pokładzie pociągów dalekobieżnych i samolotów.

Paszport covidowy przyda się między innymi w restauracjach oraz kawiarniachShutterstock

Stan wyjątkowy w terytoriach zamorskich

Rzecznik rządu podał też w środę, że na Gwadelupie, Saint-Martin i Saint-Barthelemy ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego, by "umożliwić podjęcie wszelkich niezbędnych środków w celu ochrony mieszkańców w związku z pogarszająca się sytuacją sanitarną". Na Gwadelupie tylko 15 procent populacji jest w pełni zaszczepionych, a w Saint-Martin i Saint-Barthelemy wskaźnik zachorowań osiągnął 1714 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców - podkreślił Attal podczas spotkania z dziennikarzami po posiedzeniu Rady Ministrów.

Stan wyjątkowy umożliwia między innymi ograniczenie przemieszczania się ludności, a nawet wprowadzenie lokalnych lockdownów. Stan zagrożenia epidemicznego obowiązuje od 14 lipca w Gujanie. Na wyspach Reunion i na Martynice został przywrócony od nadchodzącego weekendu.

Koronawirus we Francji

Tymczasem we Francji w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 27 934 osób. Z objawami COVID-19 do szpitali przyjęto 490 chorych, w tym 91 na oddziały intensywnej terapii. Liczba pacjentów hospitalizowanych wzrosła o 71 do 7208. Na oddziałach intensywnej terapii leczonych jest 992 chorych.

W ciągu ostatniej doby zmarło 40 osób. Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa we Francji wzrosła do 111 768 od początku pandemii.

Autor:momo//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości