Dezerterzy i uciekający przed rosyjską mobilizacją mogą ubiegać się o azyl we Francji

Źródło:
tvn24.pl
Rosyjscy żołnierze ćwiczą w pobliżu ukraińskiej granicy. Nagranie z 9 lipca
Rosyjscy żołnierze ćwiczą w pobliżu ukraińskiej granicy. Nagranie z 9 lipca
Ministerstwo Obrony Rosji
Rosyjscy żołnierze ćwiczą w pobliżu ukraińskiej granicy. Nagranie z 9 lipca Ministerstwo Obrony Rosji

Francuski krajowy sąd do spraw azylu poinformował w czwartek, że o status we Francji będą mogli ubiegać się zmobilizowani do rosyjskiej armii, którzy zdezerterowali oraz ci, którzy uciekają przed mobilizacją na wojnę w Ukrainie.

"Krajowy Sąd ds. Azylu (Cour Nationale du Droit d'Asile - CNDA) orzeka, że ​​Rosjanie uciekający przed mobilizacją na wojnę w Ukrainie oraz zmobilizowani, którzy zdezerterowali, mogą uzyskać status uchodźcy. Obywatel rosyjski powołany w ramach tej mobilizacji prawdopodobnie popełni bezpośrednio lub pośrednio zbrodnie wojenne" - brzmi oświadczenie sądu.

Decyzję podjęto w oparciu o dyrektywę Unii Europejskiej z 2011 roku i wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 2015 roku.

"Europejskie prawodawstwo azylowe, wynikające z dyrektywy z 13 grudnia 2011 roku, przewiduje, że status uchodźcy może otrzymać osoba, której groziłoby ściganie lub sankcje za odmowę pełnienia służby wojskowej w przypadku konfliktu, w którym mogłoby dojść do popełnienia zbrodni wojennych" - przytoczył sąd w oświadczeniu.

Rosyjscy żołnierze Shutterstock

"Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że przepisy te obejmują sytuację, w której pełniona służba wojskowa sama w sobie oznaczałaby w danym konflikcie popełnienie zbrodni wojennych, w tym także wtedy, gdy dana osoba uczestniczy tylko pośrednio w popełnieniu takich zbrodni. Odmowa odbycia służby wojskowej musi być dla osoby ubiegającej się o status uchodźcy jedynym sposobem na uniknięcie udziału w rzekomych zbrodniach wojennych" - podał sąd.

Warunki

Aby ubiegać się o azyl we Francji na podstawie czwartkowej decyzji CNDA, należy dysponować stosownymi dokumentami.

"Do wnioskodawcy należy przedstawienie wszystkich istotnych elementów w celu ustalenia, czy rzeczywiście podlega obowiązkowi wojskowemu w kontekście częściowej mobilizacji lub przymusowego werbunku. Samo członkostwo w rezerwie nie wystarczy, aby wykazać, że obywatel Rosji zostałby faktycznie doprowadzony do bezpośredniego lub pośredniego udziału w popełnieniu zbrodni wojennych" - argumentuje sąd.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock