24-latek próbował odeprzeć atak nożownika. Media nazwały go "bohaterem z plecakiem"

Autor:
pb//az
Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Francuskie media nazywają "bohaterem z plecakiem" mężczyznę, który próbował odeprzeć atak nożownika w Annecy. 24-letni Henri jest katolickim pielgrzymem, który zwiedza francuskie katedry. W momencie zdarzenia przebywał w pobliżu placu zabaw, gdzie napastnik zaatakował nożem dzieci i dorosłych.

W ataku nożownika, do którego doszło w czwartek w Annecy na wschodzie Francji, sześć osób odniosło obrażenia, czworo dzieci jest w ciężkim stanie. 31-letni Abdalmasih H. został aresztowany pod zarzutem próby dokonania morderstwa. Francuskie media dużo uwagi poświęcają obecnie mężczyźnie, który próbował powstrzymać napastnika.

"Bohater z plecakiem" próbował powstrzymać nożownika

Według agencji Reutera bohaterski mężczyzna to 24-letni Henri. Informacje zgromadzone przez internautów na jego temat wskazują, że jest studentem zarządzania i filozofii, a zarazem katolickim pielgrzymem, który zwiedza francuskie katedry. Prowadzi też profile w mediach społecznościowych, na których dzieli się wrażeniami ze swoich wycieczek

W momencie zdarzenia znajdował się nieopodal placu zabaw. Gdy zauważył, że ktoś atakuje dzieci, i zobaczył, jak matki desperacko usiłują je ochronić, podjął próbę powstrzymania napastnika. Reuters podaje, że wręcz "stanął z nim twarzą w twarz". Na drastycznym nagraniu z ataku, opisywanym przez agencję widać, jak nożownik biega po placu zabaw, kilkukrotnie próbując dźgnąć dziecko znajdujące się w wózku. 24-latek podąża za mężczyzną i usiłuje go powstrzymać, uderzając go swoim plecakiem. Następnie podąża za sprawcą na znajdujący się obok trawnik. Po chwili zjawia się policja.

Francuskie media okrzyknęły Henriego "héros au sac à dos", czyli bohaterem z plecakiem. Mężczyzna na swoim Instagramie podziękował za wszystkie wyrazy wsparcia i podkreślił, że "jego myśli są z ofiarami i ich rodzicami". Według radia Europe 1 Henri ma jeszcze w piątek spotkać się z prezydentem Emmanuelem Macronem.

ZOBACZ TEŻ: Spędziła dobę pod łóżkiem w częściowo zawalonym budynku. 52-latkę uratowały krzyki bliskich

Syryjczyk atakował na placu zabaw

Podejrzewany o dokonanie ataku Abdalmasih H. jest Syryjczykiem i posiada status uchodźcy w Szwecji. Mężczyzna mieszkał tam przez ostatnie dziesięć lat, jednak niedawno osiedlił się we Francji, choć nie miał tam stałego miejsca zamieszkania. Jego wniosek o azyl został odrzucony, ponieważ ma szwedzki azyl, który pozostaje ważny do 2025 roku. Mężczyzna twierdzi, że jest chrześcijaninem, a według świadków w momencie ataku wykrzykiwał "w imię Jezusa Chrystusa".

ZOBACZ TEŻ: Atak nożownika we Francji, czworo dzieci jest w ciężkim stanie. Co wiadomo o sprawcy

Autor:pb//az

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości