Finlandia we wtorek oficjalnie zostanie członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego - poinformował w poniedziałek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. - To będzie dobry dzień dla bezpieczeństwa Finlandii, dla bezpieczeństwa krajów nordyckich i dla całego NATO - powiedział.
Finlandia zostanie 31. członkiem NATO. We wtorek po raz pierwszy przed kwaterą główną zostanie wciągnięta flaga tego kraju - zapowiedział Jens Stoltenberg. Tego dnia w kwaterze głównej odbędzie się posiedzenie ministrów spraw zagranicznych Sojuszu.
ZOBACZ TEŻ: Atak na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl
- To będzie dobry dzień dla bezpieczeństwa Finlandii, dla bezpieczeństwa krajów nordyckich i dla całego NATO - powiedział sekretarz generalny Sojuszu.
Dodał, że ten ruch sprawi, iż w konsekwencji także Szwecja będzie bezpieczniejsza.
Na zapowiedź przystąpienia Finlandii do NATO we wtorek zareagował wiceszef MSZ Rosji. Aleksandr Gruszko powiedział, że w odpowiedzi Rosja wzmocni potencjał militarny na kierunku zachodnim i północno-zachodnim - przekazała rosyjska agencja RIA, którą cytuje Reuters. - W przypadku rozmieszczenia sił i środków innych członków NATO w Finlandii, podejmiemy dodatkowe kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa militarnego Rosji - dodał.
Wniosek Finlandii i Szwecji
W zeszły czwartek parlament Turcji ratyfikował wniosek Finlandii o przystąpienie do NATO. Był to ostatni kraj Sojuszu, który zgodził się na przyjęcie Finlandii do NATO. Turcja, podobnie jak Węgry, wciąż jednak nie ratyfikowała wniosku Szwecji.
Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o przystąpienie do NATO w maju ubiegłego roku w odpowiedzi na atak Rosji na Ukrainę.
Na wstąpienie nowych państw do NATO potrzebna jest zgoda wszystkich 30 sojuszników. Władze Turcji deklarowały, że akcesja obu krajów będzie możliwa po spełnieniu szeregu warunków, dotyczących głównie polityki Sztokholmu i Helsinek wobec organizacji kurdyjskich, uznawanych przez Ankarę za terrorystyczne.
W marcu prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił swoją zgodę na wejście do NATO samej Finlandii, bez Szwecji, która – według niego – nie wypełniła swoich zobowiązań wynikających z trójstronnej deklaracji ze szczytu NATO w Madrycie w połowie 2022 roku o przeciwdziałaniu terroryzmowi i nie przekazała Turcji członków organizacji kurdyjskich uznawanych za terrorystów.
Źródło: Reuters, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Puolustusvoimat / The Finnish Defence Forces