TVN24 | Świat

Filipińska rządowa "wojna z narkotykami" pochłonęła tysiące ofiar. Władze "dokonają przeglądu"

TVN24 | Świat

Autor:
tas/kg
Źródło:
PAP, Reuters

Władze w Manili mają dokonać przeglądu tysięcy spraw dotyczących zabójstw w wojnie rządu z handlem narkotykami. Kontrola filipińskiego ministerstwa sprawiedliwości mówi o nadużyciach policji.

"Resort sprawiedliwości zakończył niedawno przegląd 52 spraw przedłożonych przez filipińską policję krajową i jej Służbę Spraw Wewnętrznych dotyczących zgonów podczas tak zwanej wojny z narkotykami" - podało w oświadczeniu ministerstwo.

"Ujawnione szczegóły 52 zabójstw dokonanych przez policję w trwającej od pięciu lat kampanii kwestionują oficjalną narrację policji mówiącą o tym, że wszystkie z tysięcy ofiar to handlarze narkotyków, którzy sprzeciwiali się aresztowaniu" - komentuje Reuters.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

- Jeśli czas i nasze środki na to pozwolą, zbadamy również tysiące pozostałych przypadków - powiedział Reutersowi minister sprawiedliwości Filipin Menardo Guevarra.

CZYTAJ TAKŻE: Duterte jest nieugięty. Manila nie będzie współpracowała z Hagą w sprawie "wojny z narkotykami"

Gmach ministerstwa sprawiedliwości Filipin RaksyBH / Shutterstock

Po obietnicy złożonej przez Duterte

Oświadczenie ministerstwa sprawiedliwości pojawiło się miesiąc po tym, jak Duterte powiedział Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ, że zlecił przegląd ogólnokrajowej kampanii wymierzonej w handel narkotykami, obiecując jednocześnie, że "ci, którzy działali poza granicami prawa, zostaną pociągnięci do odpowiedzialności przed naszymi sądami".

Według danych rządu Filipin, od czasu objęcia prezydentury przez Duterte w 2016 roku do końca kwietnia tego roku filipińskie siły bezpieczeństwa zabiły w tajnych operacjach 6117 dilerów narkotykowych.

Organizacje broniące praw człowieka twierdzą, że władze dokonywały egzekucji podejrzewanych o handel narkotykami arbitralnie, bez procesu. Policja natomiast utrzymuje, że dilerzy narkotykowi bronili się, "nie przebierając w środkach".

Autor:tas/kg

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Akhenaton Images / Shutterstock