FBI zbada czy włamano się do telefonów ofiar zamachów 11/9

Aktualizacja:
 
News Corporation nie komentuje sprawy podsłuchówEPA

FBI wszczęła wstępne śledztwo ws. doniesień, że należący do Ruperta Murdocha koncern medialny News Corp. próbował włamać się do zapisów rozmów telefonicznych ofiar zamachów z 11 września 2001 roku. Poinformowali o tym urzędnicy USA.

Na razie FBI wszczęła wstępne postępowanie, w trakcie którego agenci mają ustalić, czy istnieją przesłanki do rozpoczęcia pełnego śledztwa. Mają sprawdzić, czy policjanci mogli zostać przekupieni w celu udostępnienia numerów.

- Sprawdzamy oskarżenia, zawarte we wczorajszym liście Petera Kinga - powiedział anonimowy rozmówca agencji Reutera. Peter King, republikański kongresman ze stanu Nowy Jork, wezwał do przeprowadzenia śledztwa po tym, gdy w poniedziałek brytyjski dziennik "Daily Mirror" jako pierwszy doniósł o możliwości takiego podsłuchu.

Także rzeczniczka departamentu sprawiedliwości, Laura Sweeney, potwierdziła, że "otrzymano listy od kilku członków Kongresu dotyczące oskarżeń News Corp. o podsłuchy".

Rewelacje "Daily Mirror"

Według "Daily Mirror", dziennikarze należącego do News Corp. brytyjskiego tabloidu "News of the World" zaproponowali pieniądze funkcjonariuszowi nowojorskiej policji w zamian za udostępnienie zapisów prywatnych rozmów ofiar zamachów z 11 września. Powołując się na anonimowe źródło "Daily Mirror" napisał, że dziennikarze chcieli numerów telefonicznych zabitych oraz szczegółów ich rozmów w dniach przed atakami.

News Corp. odmówił komentarza na temat dochodzenia FBI. Jak poinformowała BBC, Murdoch i jego syn James zgodzili się jednak wziąć udział w przesłuchaniu przed komisją brytyjskiej Izby Gmin ds. kultury, mediów i sportu w związku ze śledztwem ws. afery podsłuchowej prowadzonym w Wielkiej Brytanii.

Podsłuchy też na Wyspach

Początkowo obaj odmówili, jednak w czwartek wieczorem Komisja otrzymała list od Jamesa Murdocha potwierdzający ich przybycie.

Swoją obecność na posiedzeniu komisji zapowiedziała również Rebekah Brooks, dyrektor News International, redaktor naczelna "News of the World" (w latach 2000-03) oraz szefowa "The Sun" (w latach 2003-09).

Działający na zlecenie "News of the World" hakerzy włamywali się m.in. do poczty głosowej krewnych żołnierzy poległych w Afganistanie i Iraku oraz ofiar zamachów terrorystycznych. Z kolei "The Sun" jest oskarżany o nielegalne uzyskanie danych o stanie zdrowia syna byłego premiera Gordona Browna.

Przesłuchanie magnata medialnego, jego syna i współpracownicy odbędzie się w najbliższy wtorek w gmachu brytyjskiego parlamentu.

Źródło: Washington Post, PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA