Fasada gmachu giełdy w Kopenhadze runęła podczas transmisji na żywo. Nagranie

Źródło:
ENEX, PAP, nyheder.tv2.dk

Służby ratunkowe poinformowały w czwartek, że runęła jedna z zewnętrznych ścian zniszczonego przez pożar gmachu Starej Giełdy Papierów Wartościowych w Kopenhadze. Moment jej zawalenia się został zarejestrowany podczas relacji na żywo duńskiego dziennikarza, Jensa Ehlersa.

O godzinie 17 w czwartek dziennikarz programu drugiego duńskiej publicznej telewizji Jens Ehlers rozpoczął swoją relację na żywo sprzed spalonego budynku zabytkowej Giełdy Papierów Wartościowych w Kopenhadze. W pewnym momencie rozległ się huk, a w głębi kadru za dziennikarzem widać było walącą się ścianę budynku.

- To był szok, że to zawalenie nastąpiło tak nagle. Gdy usłyszeliśmy dźwięk, myślałem, że to materiały, które były tam rozładowywane, ale to były ściany, które się zawaliły – powiedział Ehlers.

"Niestety doszło do zawalenia się fasady"

Zawaliła się jedna z zewnętrznych ścian zabytkowej Giełdy Papierów Wartościowych w Kopenhadze - poinformowały w czwartek służby ratunkowe. Dowodzący akcją Jakob Vedsted Andersen z kopenhaskiej straży pożarnej powiedział, iż "nie można wykluczyć, że runąć mogą kolejne mury".

"Niestety doszło do zawalenia się fasady" - podały służby ratownicze Kopenhagi w poście na X. Straż pożarna doprecyzowała, że runęła ściana od strony kanału, nie uszkadzając przy tym innych budynków. - Naprawdę liczyliśmy, że uda nam się ocalić fasadę - mówił podczas briefingu dowodzący akcją Jakob Vedsted Andersen z kopenhaskiej straży pożarnej.

Wcześniej za pomocą dźwigów ustawiono przy ścianie kontenery wypełnione blokami z betonem, aby ustabilizować konstrukcję. Nie zdołano jednak w porę założyć zakotwiczeń. Służby poinformowały, że nikt nie odniósł obrażeń. Andersen dodał, iż "nie można wykluczyć, że runąć mogą kolejne mury". Ściany są osłabione na skutek ekstremalnie wysokiej temperatury oraz naruszenia konstrukcji budynku.

Czytaj też: Runęła fasada gmachu zabytkowej giełdy w Kopenhadze

Symbol Kopenhagi

Kopenhaska Giełda Papierów Wartościowych znajduje się w ścisłym centrum miasta, nieopodal budynku parlamentu. To jeden z najstarszych i najbardziej charakterystycznych budynków w Kopenhadze. Został zbudowany w 1625 roku. Jego iglica, która została strawiona przez ogień, miała kształt splecionych ogonów czterech smoków.

Kopenhaska Giełda Papierów Wartościowych przed pożarem Shutterstock

Budowę Giełdy z czerwonej cegły i piaskowca o długości 150 metrów, według projektu braci architektów Lorenza i Hansa van Steenwinckelów, rozpoczęto w 1618 roku, a jej dach ukończono w roku 1624, dlatego modernizacja tej części miała być gotowa na jubileusz 400-lecia. Do 1659 roku poszycie było z ołowiu. Zostało wówczas przetopione na kule armatnie, potrzebne do toczonych przez Danię wojen ze Szwecją. Następnie dach pokryty został miedzią.

Autorka/Autor:JZ//mm

Źródło: ENEX, PAP, nyheder.tv2.dk