"Z tęsknotą mówiła o dniu, w którym znów spotka się z ukochanym mężem". Ethel Kennedy nie żyje

Źródło:
Reuters, CNN

W wieku 96 lat zmarła Ethel Kennedy, żona zastrzelonego przez zamachowca w 1968 roku Roberta F. Kennedy'ego. Była działaczką na rzecz praw człowieka, a w 2014 roku została odznaczona Prezydenckim Medalem Wolności.

Ethel Kennedy zmarła w czwartek, o czym poinformował jej wnuk Joseph Kennedy III w serwisie X. "Zmarła dziś rano w związku z komplikacjami po udarze, który przeszła w zeszłym tygodniu" - napisał, dodając, że 96-latka pozostawiła po sobie "pracę całego życia na rzecz sprawiedliwości społecznej i praw człowieka", a także dziewięcioro dzieci, 34 wnuki i 24 prawnuki.

Ethel Kennedy nie żyje

Ethel Kennedy urodziła się w 1928 roku w Chicago. Roberta F. Kennedy'ego poznała w 1945 roku na wycieczce na narty. Wtedy spotykał się on jeszcze z jej siostrą. Ślub wzięli pięć lat później.

W 1963 roku w Dallas zamordowany został brat Roberta, 35. prezydent USA John F. Kennedy. Dziewięć miesięcy później Robert zrezygnował z pełnionego stanowiska prokuratora generalnego i został senatorem z Nowego Jorku, a w 1968 roku postanowił ubiegać się o nominację demokratów na prezydenta USA. 5 czerwca tego roku w Los Angeles, chwilę po zwycięstwie w kalifornijskich prawyborach demokratycznych, dosięgły go trzy kule Sirhana Sirhana. Zmarł następnego dnia. Zamachowiec, urodzony w Jerozolimie Palestyńczyk, do dziś pozostaje w więzieniu.

Ethel Kennedy i Robert F. Kennedy tuż przed tym, jak został postrzelonyUPPA/Photoshot /Photoshot

Ethel Kennedy była wtedy w ciąży z ich 11. dzieckiem, Rory, która urodziła się kilka miesięcy później. Była na miejscu zdarzenia, klęczała przy postrzelonym mężu i próbowała odgonić fotografów, a później czuwała przy nim niemal bez przerwy aż do jego śmierci - pisze Reuters. Według świadków do samego końca nie straciła opanowania.

Po śmierci męża Ethel kontynuowała jego pracę, zakładając centrum praw człowieka jego imienia. Zajmowała się sprawami, których orędownikiem był jej mąż - sprawiedliwością społeczną, ochroną środowiska i walką z ubóstwem. W 2014 roku prezydent Barack Obama odznaczył ją Prezydenckim Medalem Wolności, najwyższym cywilnym odznaczeniem państwowym. - Jest symbolem trwałej wiary i nadziei, nawet w obliczu niewyobrażalnej straty i żałoby - mówił o niej wtedy Obama. 

Barack Obama wręcza medal Ethel Kennedy w 2014 roku PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Rodzinne tragedie Ethel Kennedy

Media przypominają, że kobieta doświadczyła w życiu też innych tragedii rodzinnych, oprócz zamachu na męża. W 1955 roku jej rodzice zginęli w katastrofie samolotu, podobnie jak jej brat w 1966 roku. W 1984 roku jej syn David zmarł z powodu przedawkowania narkotyków, a syn Michael w 1997 roku zginął w wypadku na nartach. W 2019 roku jej wnuczka Saoirse zmarła również z powodu przedawkowania, a kolejna wnuczka Maeve utonęła wraz z 8-letnim synkiem Gideonem w 2020 roku.

W 2024 roku jeden z jej synów, Robert F. Kennedy Jr., kandydował w wyborach prezydenckich jako kandydat niezależny, ale wycofał się z wyścigu i poparł Donalda Trumpa mimo rodzinnych tradycji demokratycznych. We wpisie w serwisie X, wspominając swoją matkę, napisał: "nawet gdy podupadła na zdrowiu w ostatnich miesiącach, nigdy nie straciła poczucia humoru, iskry, werwy i radości z życia". "Czerpała radość z każdej chwili, ale od 56 lat mówiła z tęsknotą o dniu, w którym znów spotka się z ukochanym mężem" - podkreślił.

Prezydent Joe Biden w oświadczeniu nazwał ją "amerykańską ikoną", która "miała kręgosłup ze stali i złote serce, którymi zainspirowała miliony Amerykanów".

ZOBACZ TEŻ: Zabójca Roberta F. Kennedy'ego nie wyjdzie warunkowo na wolność

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: Reuters, CNN

Źródło zdjęcia głównego: Drew Angerer/Getty Images