Niemcy pierwszym celem podróży Macrona. "Kanclerz się cieszy"


Prezydent elekt Francji Emmanuel Macron spotka się w poniedziałek z kanclerz Angelą Merkel w Berlinie - poinformował w piątek rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert. Stolica Niemiec jest pierwszym celem zagranicznej podroży Macrona.

- Pani kanclerz cieszy się na spotkanie, do którego dojdzie późnym popołudniem w poniedziałek w urzędzie kanclerskim - powiedział Seibert na spotkaniu z dziennikarzami w Berlinie.

Nie podał konkretnej godziny ani innych szczegółów spotkania.

Merkel: Francja najważniejszym partnerem

Merkel zasygnalizowała w czwartek gotowość do rozmów z Macronem o wspólnym programie inwestycyjnym i umocnieniu strefy euro.

Na spotkaniu w Duesseldorfie szefowa niemieckiego rządu opowiedziała się za pogłębioną współpracą z Francją - "najważniejszym partnerem Niemiec w Europie".

- Możemy zastanowić się nad wspólnymi programami inwestycyjnymi, ponieważ w dziedzinie cyfryzacji Niemcy również mają wiele do nadrobienia - powiedziała. Jak zaznaczyła, sama też myśli od 2013 roku o oddzielnym budżecie państw strefy euro, z którego można by wspierać kraje wprowadzające reformy.

Głównymi założeniami programu wyborczego Macrona w kwestiach dotyczących polityki zagranicznej było zacieśnienie współpracy z Berlinem i umocnienie pozycji Francji w Unii Europejskiej. Prezydent elekt proponował też utworzenie budżetu strefy euro oraz powołanie ministra finansów eurolandu.

Autor: mm//rzw / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości