Insygnia władzy zdjęte z trumny. Elżbieta II nie została pochowana jako królowa

Autor:
akw/adso
Źródło:
PAP, BBC

Członkowie rodziny królewskiej oraz zaproszeni na zamek w Windsorze goście byli świadkami jednego z najbardziej doniosłych momentów w historii współczesnej monarchii brytyjskiej. Pod koniec nabożeństwa w kaplicy świętego Jerzego z trumny królowej zdjęto insygnia władzy: brytyjską koronę państwową, berło i królewskie jabłko. Dopiero za kilka miesięcy, po koronacji trafią one do nowego króla, Karola III.

Państwowe uroczystości pogrzebowe Elżbiety II odbyły się w poniedziałek w londyńskim Opactwie Westminsterskim. Jej trumna później została przewieziona na zamek w Windsorze.

Pod koniec nabożeństwa pogrzebowego w kaplicy świętego Jerzego sna zamku symbole władzy monarszej Elżbiety - imperialna korona, berło i jabłko królewskie - zostały zdjęte z jej trumny i przekazane dziekanowi kaplicy, który położył je na ołtarzu. Symbolizuje to fakt tego, że Elżbieta II została złożona do grobu nie jako monarchini, a jako zwykła chrześcijanka.

Następnie odbył się ceremoniał zakończenia służby lorda szambelana, który symbolicznie przełamał swoją laskę urzędu, która następnie została złożona na trumnie królowej, na miejscu insygniów. Te wrócą teraz do Tower of London, a następnie zostaną przekazane nowemu królowi, Karolowi III w dniu jego koronacji - dopiero za kilka miesięcy. Daty koronacji jeszcze nie znamy.

Trumna z ciałem brytyjskiej królowej została na koniec nabożeństwa opuszczona do królewskiej krypty w podziemiach świątyni. Opuszczeniu trumny towarzyszył Psalm 103, zaczynający się od słów: "Błogosław, duszo moja, Pana, i całe moje wnętrze - święte imię Jego! Błogosław, duszo moja, Pana, i nie zapominaj o wszystkich Jego dobrodziejstwach!".

Po nabożeństwie rodzina królewska i goście opuścili kaplicę.

Po kilku godzinach, o 20.30 czasu polskiego trumna z ciałem Elżbiety II została złożona do grobu w kaplicy pamięci Jerzego VI, gdzie pochowani są jej rodzice oraz młodsza siostra.

W tym samym czasie przeniesiona tam została również trumna z ciałem jej zmarłego w zeszłym roku męża, księcia Filipa, która od czasu pogrzebu pozostawała w królewskiej krypcie.

W tej części uroczystości pogrzebowych uczestniczyła już tylko najbliższa rodzina.

Autor:akw/adso

Źródło: PAP, BBC

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości