Księżna Kamila będzie tytułowana "królową małżonką". Wolę w tej sprawie jasno wyraziła Elżbieta II

Źródło:
"The Guardian", Reuters, BBC
Plany na kolejne dni po śmierci królowej Elżbiety II. Relacja Macieja Worocha
Plany na kolejne dni po śmierci królowej Elżbiety II. Relacja Macieja Worocha TVN24
wideo 2/4
Plany na kolejne dni po śmierci królowej Elżbiety II. Relacja Macieja Worocha TVN24

"Królowa małżonka" - tak od teraz nazywana będzie żona króla Karola III, Kamila. Media przez wiele lat spekulowały, czy dotychczasowa księżna Kornwalii nie będzie musiała zadowolić się tytułem "księżnej małżonki". W liście opublikowanym z okazji Platynowego Jubileuszu królowa Elżbieta II sama rozwiała jednak wątpliwości dotyczące tytułowania jej synowej.

8 września po południu poinformowano o śmierci królowej Elżbiety II. Nowym monarchą został jej najstarszy syn, Karol. Dwór przekazał, że dotychczasowy książę Kornwalii obejmie tron jako król Karol III. Więcej wątpliwości mogło budzić to, jak od tej pory tytułowana będzie jego żona Kamila.

W lutym Elżbieta II obchodziła Platynowy Jubileusz z okazji 70. rocznicy wstąpienia na tron. Monarchini wystosowała wtedy list, w którym wyraziła podziw dla charytatywnej działalności Kamili i określiła jasno, jakiego tytułowania swojej synowej pragnie.

"Gdy nadejdzie czas, by mój syn Karol został królem, wiem, że udzielicie jemu oraz jego małżonce Kamili takiego samego wsparcia, jakiego udzielacie mnie. Jest moim szczerym życzeniem, by Kamila, gdy nadejdzie ten czas, kontynuowała swoją lojalną służbę jako 'królowa małżonka'" - podkreśliła Elżbieta II. Reuters pisał wówczas, że list ostatecznie zatwierdził miejsce żony Karola w rodzinie królewskiej.

"Królowa małżonka", czyli tytuł symboliczny

Sama Kamila w rozmowie z BBC krótko skomentowała apel królowej, zaznaczając, że jest to dla niej "wielkim zaszczytem". Wcześniej media przez wiele lat spekulowały, czy po objęciu tronu przez Karola III Kamila nie będzie nazywana "księżną małżonką". Ale odkąd Elżbieta zabrała głos w tej sprawie, nie ma już wątpliwości, że jej wola zostanie spełniona.

ZOBACZ TEŻ: "Jesteśmy dumni, że byłaś naszą królową". Brytyjska prasa pożegnała Elżbietę II

Tytuł będzie miał jednak znaczenie wyłącznie symboliczne, nie nada Kamili dodatkowych uprawnień. Małżonka Karola III nie będzie zatem mogła podejmować żadnych znaczących decyzji.

Kim jest księżna Kamila?

Urodzona w 1947 roku Kamila Parker Bowles jest najstarszą córką wolontariuszki z Chailey Heritage Foundation oraz oficera brytyjskiej kawalerii. Wykształcenie zdobywała m.in. w paryskim Instytucie Brytyjskim, szwajcarskiej Mon Fertile oraz w Dumbrells School w Sussex.

Ówczesnego księcia Karola poznała w 1970 roku. O ich romansie plotkowano jeszcze zanim nowy król poznał swoją pierwszą żonę, Dianę Spencer (pobrali się w 1981 roku). Elżbiecie II nie podobała się jednak perspektywa związku jej syna i Kamili. Gdy Karol poszedł do wojska, Kamila poślubiła Andrzeja Parkera-Bowlesa, z którym doczekała się dwójki dzieci.

Po latach brytyjskie media ujawniły, że po powrocie z wojska Karol nawiązał romans ze swoją dawną ukochaną. Trwał on przez lata, również wtedy, gdy oboje pozostawali w związkach małżeńskich.

Para oficjalnie ujawniła swój związek dopiero w 1998 roku, rok po śmierci Diany, z którą Karol wcześniej zdążył się rozwieść, podobnie jak Kamila ze swoim mężem. Ślub członka rodziny królewskiej i jego wieloletniej kochanki odbył się w 2005 roku. Kamila otrzymała tytuł księżnej Kornwalii, ale Elżbieta II była wówczas przeciwna temu, by po jej śmierci wybrankę syna nazywano "królową małżonką".

Jak wynika z tegorocznego listu Elżbiety II, Kamila przekonała do siebie królową m.in. za sprawą swojej działalności charytatywnej. Małżonka Karola III aktywnie działa na rzecz walki z przemocą wobec kobiet, sprawuje opiekę nad wieloma organizacjami pomagającymi ofiarom.

ZOBACZ TEŻ: "Królowa powoli gasła, ale z niesłychaną godnością". Ewa Ewart o ostatnich dniach życia Elżbiety II

Autorka/Autor:kgo//az

Źródło: "The Guardian", Reuters, BBC

Tagi:
Raporty: