"Większość z nas nigdy nie zna chwili, w której by jej nie było". Dzwony w południe, salwy armatnie i specjalne posiedzenie w Izbie Gmin

Autor:
akw//now
Źródło:
TVN24, PAP
Dzień po śmierci królowej. Uroczystości w Londynie, połączone posiedzenie obu izb. Relacja Macieja Worocha
Dzień po śmierci królowej. Uroczystości w Londynie, połączone posiedzenie obu izb. Relacja Macieja WorochaTVN24
wideo 2/10
TVN24Dzień po śmierci królowej. Uroczystości w Londynie, połączone posiedzenie obu izb. Relacja Macieja Worocha

W piątek odbyły się pierwsze uroczystości ku pamięci zmarłej Elżbiety II. W południe w Wielkiej Brytanii odezwały się dzwony kościelne, w tym te w Opactwie Westminsterskim i w Windsorze. Z kilku miejsc, w tym z londyńskiego Hyde Parku, o godzinie 14 oddano 96 salw armatnich - po jednej na każdy rok życia Elżbiety II. W piątek zebrał się się też Parlament. Posiedzenie - co jest wyjątkową sytuacją - potrwa do soboty. - Posłowie i lordowie mają składać hołd zmarłej monarchini i świętować wejście na tron obecnego króla - relacjonował z Londynu korespondent Maciej Woroch.

Królowa Elżbieta zmarła w czwartek w szkockim zamku Balmoral w wieku 96 lat. Na tronie zasiadała przez ponad 70 lat - dłużej niż jakikolwiek brytyjski monarcha w historii. W chwili jej śmierci tron przejął jej najstarszy syn, Karol, który będzie nosił imię Karol III.

W pierwszym dniu po śmierci monarchini odbyło się nabożeństwo żałobne w katedrze świętego Pawła w Londynie, w którym udział wzięła premier Liz Truss oraz inni wysocy rangą urzędnicy państwowi. Dla mieszkańców przeznaczonych było 2000 wejściówek.

>> Kiedy pogrzeb Elżbiety, kiedy koronacja Karola? Co przyniosą najbliższe dni i tygodnie

W hołdzie dla królowej w południe zabrzmiały dzwony w Opactwie Westminsterskim, katedrze Świętego Pawła oraz na zamku w Windsorze. - Z dzwonnic kościołów w całym kraju rozlega się teraz dźwięk dzwonów - relacjonował o godzinie 12 (13 czasu polskiego) brytyjski korespondent "Faktów" TVN24 Maciej Woroch z alei The Mall, niedaleko Pałacu Buckingham.

Opactwo WestminsterskieTVN24

- Tymi dzwonami wielka Brytania czci odejście swojego wyjątkowego monarchy, bo Elżbieta II to królowa, którą niektórzy znali przez całe swoje życie, nie znali żadnego innego władcy, aż do teraz, gdy pojawił się Karol III, ale też osoba, która towarzyszyła wielu zmianom, jakie ten kraj przechodził - opisywał.

Zwracając uwagę na uczczenie pamięci królowej w Windsorze, Woroch przypomniał, że jest to "potężny dzwoń sewastopolski", który "odzywa się tylko wtedy, gdy umiera lub chowana jest koronowana głowa". - Ostatni raz jego ton rozbrzmiewał w 2002 roku, kiedy do zamku w Windsorze dotarła trumna z ciałem królowej matki - wspomniał. Teraz bije ku czci Elżbiety II - dodał.

Z londyńskiego Hyde Parku i przy twierdzy Tower of London, o godzinie 13 (14 czasu polskiego) oddano 96 salw armatnich - po jednej na każdy rok życia Elżbiety II.

Woroch na antenie TVN24 mówił także o wydarzeniach w Parlamencie, gdzie w południe rozpoczęło się połączone posiedzenie obu izb: Izby Lordów i Izby Gmin. - Posłowie i lordowie mają tam składać hołd zmarłej monarchini i świętować wejście na tron obecnego króla.

"Pozostawiła po sobie nowoczesny, dynamiczny naród"

- Dla nas wszystkich królowa była stale obecna w naszym życiu, tak znajoma jak członek rodziny, a jednocześnie wywierająca spokojny i stabilizujący wpływ na nasz kraj. Większość z nas nigdy nie zna chwili, w której by jej nie było. Jej śmierć to nie tylko tragedia dla rodziny królewskiej, ale także straszna strata dla nas wszystkich - powiedział na początku posiedzenia spiker Izby Gmin Lindsay Hoyle.

Liz Truss, która zabrała głos po spikerze, zwróciła uwagę, że wczoraj, po "szokujących informacjach byliśmy świadkami najbardziej bolesnego uczucia, które nami zawładnęło w związku z utratą królowej". Dodała, że pamięta o przyrzeczeniu, które Elżbieta złożyła w dniu swoich 21. urodzin, "aby poświęcić swoje życie służbie". - Jej oddanie obowiązkom pozostaje dla nas wszystkich przykładem - dodała.

- Pozostawiła po sobie nowoczesny, dynamiczny naród, który rozwijał się i kwitł pod jej rządami. To dzięki niej Zjednoczone Królestwo jest dziś tak wspaniałym krajem. Dzięki niej Wspólnota Narodów jest rodziną narodów, którą jest dzisiaj. (...) Wymyśliła monarchię na nowo dla współczesnych czasów, była orędowniczką wolności i demokracji - mówiła dalej Truss.

Wypowiadając się o nowym królu Karolu III premier zaznaczyła, że ponosi on "ogromną odpowiedzialność, którą teraz dźwiga za nas wszystkich". - Nawet w czasie żałoby jego poczucie obowiązku i służby jest wyraźne. Jesteśmy mu winni naszą lojalność i oddanie - oświadczyła.

Posiedzenie kontynuowane będzie następnego dnia i ma potrwać do godziny 22. Na początku jutrzejszego posiedzenia posłowie złożą przysięgę na wierność nowemu królowi. W piątki posiedzenia Izby Gmin zazwyczaj się nie odbywają, gdyż jest to dzień, który posłowie tradycyjnie spędzają w swoich okręgach wyborczych, a posiedzenia w soboty są zupełnie wyjątkową sytuacją.

Pałac Buckingham przekazał, że okres żałoby w rodzinie królewskiej będzie trwał do siódmego dnia po pogrzebie, którego data zostanie potwierdzona w późniejszym terminie.

Autor:akw//now

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości