TVN24 | Świat

Minister zdrowia rezygnuje w cieniu szczepionkowego skandalu 

TVN24 | Świat

Autor:
ft/kg
Źródło:
PAP

Ze stanowiska szefa ekwadorskiego resortu zdrowia zrezygnował Juan Carlos Zevallos, którego oskarża się o nierówną dystrybucję szczepionek przeciwko COVID-19 w trwającym w Ekwadorze pilotażowym programie szczepień. 

Jak podał Reuters, toczy się śledztwo w sprawie Juana Carlosa Zevallosa, który miał brać udział w szczepieniach w domu opieki, w którym mieszka jego matka. "Biorąc pod uwagę sytuację polityczną i żeby umożliwić kontynuowanie narodowego planu szczepień, składam moją rezygnację" – przekazał Zevallos w opublikowanym na Twitterze liście do prezydenta Ekwadoru Lenina Moreno.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Ekwador rozpoczął program szczepień z dawkami zakupionymi od firmy Pfizer w styczniu, podając je personelowi medycznemu oraz osobom starszym mieszkającym w domach opieki. Od początku pandemii w kraju odnotowano 286 155 przypadków zakażeń oraz 15 811 zgonów.

Skandale szczepionkowe w Ameryce Południowej

Zevallos sprawował urząd ministra od początku pandemii w marcu ubiegłego roku, a jego rezygnacja jest jednym z efektów skandali w krajach Ameryki Łacińskiej - szczególnie Peru i Argentynie - związanych z nepotyzmem i uprzywilejowaniem w dystrybucji szczepionek przeciwko SARS-CoV-2.

Minister zdrowia Argentyny Gines Gonzalez Garcia podał się do dymisji w połowie lutego po tym, jak został oskarżony o pozwolenie wybranym ludziom na pomijanie wymaganej procedury w celu uzyskania szczepionki. Z kolei w Peru ministrowie zdrowia i spraw zagranicznych złożyli rezygnację, kiedy m.in. ujawniono, że prawie 500 urzędników państwowych potajemnie otrzymało szczepionki przeciwko COVID-19, zanim zostały udostępnione obywatelom.

Autor:ft/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości