TVN24 | Świat

Moskwa i Pekin zacieśniają sojusz. Wydarzenia w Kazachstanie "lekcją dla Zachodu"

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP
ODKB wycofuje kontyngent z Kazachstanu
ODKB wycofuje kontyngent z Kazachstanu Reuters
wideo 2/6
Reuters ODKB wycofuje kontyngent z Kazachstanu

Pekin nie będzie robił niczego przeciwko Moskwie - uważa ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Michał Bogusz, komentując antyrządowe zamieszki w Kazachstanie i wysłanie do tego kraju kontyngentu Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Jak stwierdził Bogusz, "chińskie władze poparły rosyjską narrację na ten temat i dały Rosji wolną rękę w stabilizowaniu reżimu w Nur-Sułtanie".

Po wybuchu masowych antyrządowych protestów w Kazachstanie prezydent tego kraju Kasym-Żomart Tokajew dał swoim żołnierzom rozkaz strzelania do "terrorystów" bez ostrzeżenia i wezwał na pomoc "siły pokojowe" kierowanej przez Rosję Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. ODKB). Władze Rosji i Chin zgodnie poparły stanowcze działania Tokajewa oraz decyzję o wysłaniu do Kazachstanu wojsk ODKB. Oskarżyły przy tym zachodnie "zewnętrzne siły" o "ingerencje" i próby wywołania w tym kraju "kolorowej rewolucji".

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Zdaniem Michała Bogusza z Ośrodka Studiów Wschodnich działania obu krajów pokazały mniejszym graczom w regionie, że ich nadzieje na rozgrywanie Pekinu przeciwko Moskwie i vice versa są bezpodstawne. Są również - jak stwierdził Michał Bogusz - lekcją dla Zachodu, że jest to dojrzały sojusz, który ma już wypracowane mechanizmy konsultacji i procedury działania.

- Trzeba traktować Rosję i Chiny jak bliskich sojuszników, którzy wypracowują wspólną agendę w regionie i Pekin nigdy nie zrobi nic przeciwko rosyjskim interesom – podkreślił ekspert.

Żołnierze ODKB wycofują się z Kazachstanu STR/PAP/EPA

- W całej sprawie obydwie strony (Chiny i Rosja) zadziałały na autopilocie. Rosjanie szybko wsparli Tokajewa i ustabilizowali reżim. Pekin dał im wolną rękę, bo to rosyjska strefa odpowiedzialności, i szybko poparł rosyjską narrację – dodał Bogusz.

Analityk ocenił, że Pekin i Moskwa stworzyły w Azji Centralnej "swoiste kondominium" z "wyraźnym podziałem pracy". - Rosjanie odpowiadają za kwestie siłowe i utrzymanie republik środkowoazjatyckich w sferze wpływów obydwu mocarstw. Chińczycy zajmują się kwestiami gospodarczymi i rozwojowymi – podkreślił.

Bliskie relacje Moskwy z Pekinem

Relacje między Pekinem a Moskwą są obecnie bliższe niż kiedykolwiek wcześniej, a obie te stolice łączy nieformalny sojusz oparty na przekonaniu o zbieżności strategicznych interesów – ocenili eksperci OSW w raporcie pt. "Oś Pekin-Moskwa" autorstwa Bogusza oraz Jakuba Jakóbowskiego i Witolda Rodkiewicza.

Według nich Moskwa i Pekin dążą do rewizji ładu międzynarodowego opartego na dominującej pozycji Stanów Zjednoczonych, a równoczesna agresywna polityka Rosji w Europie oraz Chin na Zachodnim Pacyfiku przynosi korzyści obu tym krajom, gdyż prowadzi do rozproszenia ograniczonych zasobów USA.

W grudniu przywódca ChRL Xi Jinping oświadczył w rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, że oba kraje powinny podejmować więcej wspólnych działań, by bronić swoich interesów przed ingerencjami "międzynarodowych sił" w ich wewnętrzne sprawy pod pretekstem demokracji i praw człowieka. Wyraził zadowolenie, że Putin "sprzeciwiał się próbom rozdzielenia Chin i Rosji".

Xi ocenił również że Chiny i Rosja powinny odgrywać ważną rolę w budowie "nowego rodzaju relacji międzynarodowych" i "wspólnej przyszłości rodzaju ludzkiego". Putin oświadczył natomiast, że weźmie w lutym udział w ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, na które w ramach dyplomatycznego bojkotu nie wybierają się urzędnicy z USA, Wielkiej Brytanii, Kanady i Australii.

Konkretny wymiar partnerstwa

Zdaniem ekspertów OSW najbardziej konkretny wymiar przybrało partnerstwo rosyjsko-chińskie w sferze militarnej, gdzie wykazuje ono cechy klasycznego sojuszu wojskowego mimo braku formalnego układu obronnego. Oba reżimy przygotowują się do dużego konfliktu między supermocarstwami i oprócz wspólnych ćwiczeń wojskowych wypracowują też mechanizmy strategicznej koordynacji działań na oddalonych od siebie frontach w różnych regionach świata – napisano w raporcie.

Kryzys w Kazachstanie jest "jednym z najjaskrawszych przykładów tego, jak skuteczna i trwała jest oś Pekin-Moskwa", która jest "de facto sojuszem" – skomentował na Twitterze Jakóbowski, jeden z autorów raportu OSW.

- Można zapomnieć o "odwróconym Nixonie". To mrzonka, a wydarzenia wokół Kazachstanu to potwierdzają – ocenił w rozmowie z PAP Bogusz, odnosząc się - jak wyjaśnił - do lansowanej przez prorosyjskie lobby na Zachodzie wizji ocieplenia relacji z Rosją, by przeciwstawić się Chinom. Nawiązuje ona do działań dawnego prezydenta Richarda Nixona, który w latach 70. otworzył stosunki z Chinami, by zyskać przewagę nad ZSRR.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: STR/PAP/EPA

Tagi:
Raporty: