W poniedziałek w kurorcie Szarm el-Szejk doszło do spotkania prezydenta Egiptu Abd al-Fattah as-Sisiego z premierem Izraela Naftalim Benetem. Omawiano "wysiłki na rzecz odnowienia procesu pokojowego" na Bliskim Wschodzie - podano w komunikacie kancelarii szefa państwa egipskiego.
Według światowych agencji oczekiwano, że prezydent Egiptu Abd al-Fattah as-Sisi i premier Izraela Naftali Benet będą rozmawiali o stosunkach dwustronnych, próbach ożywienia negocjacji w sprawie pokoju na Bliskim Wschodzie i innych kwestiach dotyczących regionu. Ani kancelaria prezydenta Egiptu, ani strona izraelska nie poinformowały na razie o szczegółach rozmów.
Agencja AP przypomina, że była to pierwsza oficjalna wizyta izraelskiego szefa rządu w Egipcie od 2010 roku, kiedy to ówczesny egipski prezydent Hosni Mubarak gościł ówczesnego premiera Izraela Benjamina Netanjahu, prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa i sekretarz stanu USA Hillary Clinton.
Rozmowy z as-Sisim postawią Beneta, który objął urząd w czerwcu, w korzystnym świetle, ponieważ nowy premier Izraela wciąż stara się uwiarygodnić swoją politykę zagraniczną - komentuje Associated Press. Jego poprzednik, Netanjahu, starał się przedstawiać jako mąż stanu o globalnych wpływach - pisze AP.
Możliwe rozmowy na temat sytuacji w Strefie Gazy
Napięcia w stosunkach z palestyńską Strefą Gazy stanowiły prawdopodobnie jeden z najważniejszych tematów rozmów Beneta i as-Sisiego. Izrael, we współpracy z Egiptem, utrzymuje blokadę Strefy Gazy odkąd w 2007 roku kontrolę nad tą enklawą przejął radykalny Hamas. Ponadto, Izrael stoczył z Hamasem cztery wojny, a ostatnia miała miejsce w maju, zaś Kair występował często jako mediator w tych konfliktach.
Sytuacja gospodarcza w Strefie Gazy pogarsza się systematycznie i Hamas domaga się zniesienia blokady, a jednocześnie w ostatnich tygodniach zorganizował kilka agresywnych demonstracji na granicy z Izraelem i wysłał na terytorium tego kraju balony zapalające, które spowodowały wiele pożarów na południu państwa żydowskiego - przypomina AP.
Na początku sierpnia as-Sisi spotkał się w Kairze z królem Jordanii Abdullahem II i prezydentem Abbasem; uczestnicy tego szczytu wezwali do wznowienia rozmów o dwupaństwowym rozwiązaniu konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Benet jest jednak przeciwny takiemu rozwiązaniu, głosi za to, że chce wesprzeć Abbasa w jego rywalizacji z Hamasem.
Izrael i Egipt utrzymują "od dawna relacje robocze"
W maju rząd Egiptu pomógł wynegocjować zawieszenie broni w Strefie Gazy, a ówczesny minister spraw zagranicznych Izraela Gabi Aszkenazi przeprowadził rozmowy ze swoim egipskim odpowiednikiem Samehem Szukrim. Była to pierwsza od 13 lat wizyta szefa dyplomacji Izraela w Kairze.
Zawarte 21 maja, raczej kruche - jak zauważa Reuters - zawieszenie broni między Izraelem a Hamasem, zakończyło trwającą 11 dni konfrontację, ale nie zapobiegło kolejnym aktom przemocy, w tym ostrzelaniu Izraela palestyńskimi rakietami w ubiegłym tygodniu, na co państwo żydowskie odpowiedziało atakami sił powietrznych.
AFP przypomina, że Izrael i Egipt, najbliżsi obok Arabii Saudyjskiej sojusznicy USA na Bliskim Wschodzie, utrzymują "od dawna relacje robocze". Egipt był pierwszym państwem arabskim, jakie podpisało układ pokojowy z Izraelem, ale te pragmatyczne relacje opierają się na współpracy w kwestiach bezpieczeństwa i ograniczonej wymianie gospodarczej - pisze Reuters.
Źródło: PAP