Wenezuelskie władze zwolniły z aresztu Edgara Zambrano, wiceprzewodniczącego Zgromadzenia Narodowego. Opozycjonistę aresztowano cztery miesiące temu pod zarzutem zdrady.
O zwolnieniu Zambrano poinformowali: sojusznik lewicowego prezydenta Nicolasa Maduro i deputowany do prorządowego Narodowego Zgromadzenia Konstytucyjnego Francisco Torrealba, a także członek kontrolowanego przez opozycję Zgromadzenia Narodowego Timoteo Zambrano.
"Proces zwalniania więźniów politycznych rozpoczął się" - napisał na Twitterze Timoteo Zambrano, który nie jest spokrewniony ze zwolnionym politykiem.
Zwolnienie nastąpiło we wtorek po osiągnięciu porozumienia między rządzącą Zjednoczoną Partią Socjalistyczną i małymi partiami opozycyjnymi, w tym ugrupowaniem Timoteo Zambrano. Ma ono na celu przezwyciężenie głębokiego podziału między lewicową władzą i opozycją.
W ramach tego porozumienia rząd zobowiązał się do wystąpienia do wymiaru sprawiedliwości o rozważenie "alternatywnych rozwiązań", poza pozbawieniem wolności, niektórych więźniów politycznych. Zapowiedział też zreformowanie Krajowej Komisji Wyborczej, którą opozycja oskarża o sprzyjanie partii rządzącej.
Kryzys polityczny w Wenezueli
Porozumienie kontestują partie opozycyjne głównego nurtu, które kontrolują Zgromadzenie Narodowe. Domagają się one ustąpienia Nicolasa Maduro, twierdząc, że wybory z 2018 roku, na mocy których został wybrany na drugą kadencję, zostały sfałszowane. Dla tych partii tymczasowym prezydentem pozostaje przywódca opozycji Juan Guaido.
W sierpniu 2017 roku Narodowe Zgromadzenie Konstytucyjne, w którego skład wchodzą jedynie zwolennicy partii rządzącej, podjęło jednomyślną decyzję o przejęciu prerogatyw parlamentu.
Przedłużający się kryzys polityczny w Wenezueli pogłębia dramatyczny kryzys gospodarczy w tym kraju, który zmusił już rzesze Wenezuelczyków do wyjazdu za granicę. Szukają oni schronienia i pracy głównie w sąsiedniej Kolumbii, ale także w Brazylii i innych krajach.
Autor: asty\mtom / Źródło: PAP