Świat

Dyplomaci i politycy żegnają Sikorskiego. "Był gwiazdą na scenie europejskiej polityki zagranicznej"

Świat


Radosław Sikorski słynie ze swojej aktywności w serwisach społecznościowych. Jako minister spraw zagranicznych często przedstawiał w internecie swoje zdanie na temat polityki międzynarodowej. Dlatego nie dziwi, że media społecznościowe żywo zareagowały na wiadomość o tym, że Sikorski opuszcza MSZ.

Gratulacje i podziękowania za dotychczasową aktywność płynęły nie tylko z Polski, ale i z zagranicy.

Sikorskiego, który w poniedziałek pożegna się z Ministerstwem Spraw Zagranicznych na Twitterze pożegnali między innymi premier Finlandii Alexander Stubb, minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkevicius i ustępujący MSZ Szwecji Carl Bildt. "Będzie Ciebie brakować w awangardzie solidnej polityki wschodniej UE. Dziękuję bardzo za lata współpracy" - napisał Linkevicius do Sikorskiego.

Awansu Sikorskiemu gratulował premier Finlandii. "Gratulacje za zostanie marszałkiem Sejmu. Świetna praca w MSZ. Naprawdę profesjonalna i przyjacielska. Szacunek" - napisał Stubb.

Z kolei Carl Bildt, ustępujący szef szwedzkiej dyplomacji, dołączył się do gratulacji, przy czym wyraził smutek w związku z odejściem Sikorskiego z MSZ. "Mimo, że awansuje on w hierarchii Polski jestem smutny widząc jak Sikorski opuszcza MSZ. Był gwiazdą na scenie europejskiej polityki zagranicznej" - napisał Blidt.

Minister spraw zagranicznych Kanady wróży Sikorskiemu karierę. "Jestem wdzięczny Sikorskiemu za wszystkie jego rady i współpracę jako MSZ. Rozsądny i silny głos w sprawie Ukrainy. Wielka przyszłość przed nim, jestem pewien" - napisał John Baird.

Choć ze strony dyplomatów i polityków płynęły ciepłe słowa uznania, to wielu komentatorów polityki międzynarodowej jest w związku z odejściem Sikorskiego zaniepokojonych europejską polityką zagraniczną. "Europejskiej polityce zagranicznej nagle zabrakło blasku wraz z odejściem Sikorskiego i Bildta" (Bildt odchodzi ze szwedzkiego MSZ po przegranych przez jego partię wyborach - przyp. red.) - napisał europoseł Andrew Duff.

"Czy w polskim interesie jest, że Sikorski nie będzie ministrem spraw zagranicznych? UE straciła także Bildta. Dwójka ludzi, którzy pracowali dla Europy i mówili, co mieli na myśli" - napisała Judy Dempsey z think-tanku Strategic Europe.

"W tym roku Europa straciła trzech ważnych ministrów spraw zagranicznych: Radosława Sikorskiego, Carla Bildta i Wiliama Hague (MSZ Wielkiej Brytanii odszedł w lipcu tego roku - przyp. red.) oraz przewodniczącą Ashton. Pytania o politykę zagraniczną trwają" - napisał Franklin De Vrieze.

Również polscy internauci podziękowali Sikorskiemu na Twitterze. Co ciekawe, jeden z nich zaczepił Sikorskiego i zasugerował napisanie dzienników. "Napiszę" - zapewnił Sikorski.

Autor: dln/kka/kwoj / Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty: