Dwa nowe reaktory atomowe w Iranie. Wybudują je Rosjanie

ISIS Nuklear IranElektrownia w Buszerze (zdjęcie z 2008 roku)

Rosja zbuduje dwa reaktory atomowe w irańskiej elektrowni atomowej w Buszerze - porozumienie w tej sprawie podpisali we wtorek w Moskwie szef rosyjskiego Rosatomu Siergiej Kirijenko i jego odpowiednik z Organizacji Energii Atomowej Iranu Ali Akbar Salehi.

Porozumienie przewiduje możliwość zbudowania dwóch kolejnych reaktorów.

Jak podkreśliła rosyjska państwowa agencja atomowa Rosatom, projekt, który obejmuje zapewnienie obsługi i paliwa jądrowego, będzie pod kontrolą Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

Co więcej, reaktor jądrowy w Buszerze, pierwszy w historii Iranu zbudowany przez konsorcjum rosyjskie Atomstroiexport, będzie stawiany w ścisłej zgodzie z zasadami nierozprzestrzeniania broni jądrowej - zaznacza komunikat Rosatomu.

Ponadto, oba kraje podpisały kilka porozumień w celu rozszerzenia współpracy jądrowej do celów pokojowych, m.in. protokół, który otwiera możliwość zbudowania w sumie ośmiu reaktorów jądrowych na terytorium Iranu - wynika z doniesień lokalnych mediów.

Reaktor w Buszerze w 1996 rokuISIS Nuklear Iran

Irańsko-rosyjskie porozumienie

Cztery z wspomnianych reaktorów zostaną zbudowane nie w Buszerze, tylko w innych rejonach Republiki Islamskiej.

Zgodnie z umową, paliwo jądrowe będzie dostarczane przez stronę rosyjską podczas całego cyklu pracy reaktorów i ostatecznie musi być zwrócone Rosji do przetwarzania i przechowywania.

Rosatom ogłosił również, że Moskwa i Teheran "badają opłacalność ekonomiczną i możliwość wytwarzania w Iranie elementów paliwa jądrowego, które mogłyby być użyte w tych reaktorach".

Zawarty układ wyprzedza ostateczny termin ustalony na 24 listopada, do którego zobowiązano Iran do podpisania porozumienia ze światowymi mocarstwami w sprawie ograniczenia programu atomowego.

Zachód utrzymuje, że program ten nastawiony jest na produkcję broni jądrowej, Teheran zaś twierdzi, że ma on wyłącznie cywilne przeznaczenie.

Autor: pk//plw/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ISIS Nuklear Iran

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

- Jeżeli Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej - powiedział w środę Joe Biden. Zaznaczył, że zdobycie Ukrainy doprowadzi do ustawienia się Rosji w pozycji do potencjalnego ataku na sojuszników USA, a taki scenariusz oznacza "amerykańskich żołnierzy walczących z rosyjskimi żołnierzami", bo Waszyngton będzie sojuszników bronił. Mimo tego apelu projekt ustawy o przekazaniu 61 miliardów dolarów pomocy Ukrainie nie przeszedł przez Senat. Przeciwko niemu zagłosowali wszyscy republikanie. To na szczęście nie koniec szans na środki dla Kijowa.

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Aktualizacja:
Autor:
adso
Źródło:
Reuters, PAP