Duma o Ukrainie: Nadciąga katastrofa humanitarna. Trzeba działać

Duma o Ukrainie: Nadciąga katastrofa humanitarna. Trzeba działać
Duma o Ukrainie: Nadciąga katastrofa humanitarna. Trzeba działać
tvn24
tvn24Rosyjska Duma ostrzega, że Donbasowi grozi katastrofa humanitarna

Duma Państwowa, izba niższa parlamentu Rosji, zamierza we wtorek uchwalić apel do parlamentów świata o "uczynienie wszystkiego, co możliwe, dla powstrzymania masowej przemocy i nadciągającej katastrofy humanitarnej na Ukrainie".

W dokumencie tym - za którego przyjęciem podczas porannej debaty jednomyślnie opowiedziały się już wszystkie kluby parlamentarne, co przesądza o wynikach popołudniowego głosowania - Duma również poprze uzgodnienia poczynione przez szefów dyplomacji Rosji, Ukrainy, USA i Unii Europejskiej 17 kwietnia w Genewie, a także propozycje zawarte w "mapie drogowej" przedłożonej 7 maja przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

"Junta" i "neonaziści"

"Duma Państwowa podziela wyrażone w deklaracji genewskiej z 17 kwietnia 2014 roku stanowisko, że proces konstytucyjny trwający na Ukrainie powinien być wszechogarniający, transparentny i odpowiedzialny; że powinien obejmować natychmiastowe rozpoczęcie szerokiego dialogu narodowego z uwzględnieniem interesów ludności wszystkich regionów i narodowości, wszystkich sił politycznych i społecznych na Ukrainie, a także z uwzględnieniem wyników referendów 11 maja 2014 roku w obwodach donieckim i ługańskim, świadczących o dążeniu mieszkańców tych regionów do obrony swoich praw" - głosi projekt odezwy.

Izba chce podkreślić, że "dialog taki będzie możliwy tylko po natychmiastowym wstrzymaniu działań bojowych, całkowitym rozbrojeniu i izolacji neonazistowskich band, zaprzestaniu presji na partie polityczne i deputowanych do Rady Najwyższej oraz zrezygnowaniu zachodnich kręgów politycznych z popierania kijowskiej junty". "Każda inna droga prowadzi do krachu ukraińskiej państwowości" - konstatują rosyjscy deputowani w projekcie apelu.

"Tylko razem"

Opowiadają się też za "natychmiastowym przeprowadzeniem konsultacji międzyparlamentarnych, mających na celu wypracowanie podejścia sprzyjającego deeskalacji napięcia i przywróceniu bezpieczeństwa obywatelom Ukrainy". "Na uwagę zasługuje projekt +mapy drogowej+ przedłożony 7 maja 2014 roku przez szwajcarską prezydencję OBWE" - czytamy w dokumencie. Duma zaproponuje również powołanie na forum Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE międzynarodowej grupy kontaktowej ds. Ukrainy "w celu położenia kresu konfrontacji wewnętrznej i wyprowadzenia kraju z kryzysu politycznego". "Tylko razem, wykorzystując realne możliwości dyplomacji parlamentarnej, zdołamy powstrzymać przemoc na Ukrainie i zapobiec katastrofie humanitarnej w tym kraju. To święty obowiązek wszystkich uczciwych polityków współczesnego świata" - głosi projekt, adresowany także do międzynarodowych organizacji parlamentarnych.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: //gak/zp / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości