Drzemki w ciągu dnia mogą pomóc utrzymać mózg w dobrym zdrowiu, wynika z nowego badania. Naukowcy ustalili, że regularny, krótki sen w dzień pomaga w zwiększaniu objętości mózgu, choć ten wraz z wiekiem w sposób naturalny się kurczy. Jak długo zatem spać w dzień?
Badanie przeprowadzili specjaliści z University College London i Uniwersytetu Republiki w Urugwaju. Jego wyniki opublikowano w poniedziałek na łamach czasopisma "Sleep Health". Naukowcy wykorzystali w badaniu dane ponad 35 tys. ludzi w wieku 40-69 lat pochodzących z bazy UK Biobank.
Badacze podzielili uczestników na dwie grupy: tych, którzy z powodu predyspozycji genetycznych mają większe skłonności do drzemki, i tych, którzy ich nie mają. Z badania wyeliminowano tych, którzy często śpią w ciągu dnia ze względu na kłopoty ze zdrowiem, bo celem było ustalenie wpływu drzemek na mózg ludzi zdrowych.
Drzemki w ciągu dnia. Co wynika z badania?
Badacze ustalili, że drzemki w ciągu dnia wiążą się z powiększeniem objętości mózgu, który naturalnie kurczy się wraz z wiekiem. To powiększenie nie jest duże, bo wynosi średnio 15 cm sześciennych, ale może przełożyć się na opóźnienie procesu jego starzenia się o nawet trzy do sześciu lat. Drzemanie może mieć więc pozytywny wpływ na kondycję mózgu.
- Uważamy, że wszyscy mogą odnieść korzyści ze spania w ciągu dnia - podkreśla w rozmowie z BBC dr Victoria Garfield, jedna z autorek badania. Zaznaczyła jednak, że drzemka nie powinna trwać dłużej niż 30 minut. Problem polega na tym, że nie zawsze jest możliwa, szczególnie w godzinach pracy. Jak jednak zaznacza ekspertka, jest łatwiejsza niż regularne ćwiczenia fizyczne czy odchudzanie.
Drzemki zapobiegają rozwojowi demencji?
Naukowcy nie mają jednak pewności, czy drzemki mogą pomóc chronić przed demencją i chorobą Alzheimera. Aby to wykazać, konieczne są dodatkowe badania, ukierunkowane na te schorzenia. Wiadomo jednak - bo tak wynika z dotychczasowych badań - że na demencję bardziej narażone są osoby z zaburzeniami snu, a brak jego dostatecznej ilości może nasilać czynniki zapalne w mózgu i pogarszać tworzenie się połączeń między neuronami.
Badania z marca 2022 roku dowodziły jednak - przypomina CNN - że zbyt częste lub regularne drzemanie w ciągu dnia może być oznaką początków demencji u osób starszych. Osoby w podeszłym wieku, które drzemały co najmniej raz dziennie lub godzinę dziennie, były o 40 proc. bardziej narażone na rozwój choroby Alzheimera niż te, które nie drzemały codziennie lub drzemały krócej niż godzinę.
Źródło: PAP, CNN
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock