Były dowódca serbskich sił paramilitarnych, Dragan Vasilijković, został skazany przez chorwacki sąd na 15 lat więzienia za zbrodnie wojenne popełnione w trakcie wojny w Jugosławii.
Vasilijković, znany również jako "Kapitan Dragan” był oskarżony o torturowanie więźniów i krwawy atak na jedną z wiosek podczas chorwackiej wojny o niepodległość, na początku lat 90. XX wieku. 62-letni obecnie były wojskowy został skazany przez sąd w Splicie we wtorek.
Wcześniej mężczyzna przebywał w Australii, do czasu jego ekstradycji do Chorwacji w 2015 roku.
Zbrodnie wojenne
Sąd orzekł, że "Kapitan Dragan" nakazywał swoim podwładnym torturowanie i mordowanie schwytanych członków chorwackiej armii i policji, przebywających w tymczasowych więzieniach w kontrolowanym przez Serbów regionie Knin i Benkovac w czerwcu i lipcu 1991 roku. Uznano go również za winnego przeprowadzenia ataku na miasteczko Glina, w którym życie straciło dwóch cywilów, a pozostali zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów.
Były przywódca "Czerwonych Beretów" został natomiast uniewinniony z zarzutu zamordowania dwóch chorwackich żołnierzy w jednej z wiosek na terenie Chorwacji w 1993 roku. Wśród stawianych mu wcześniej oskarżeń znajdowały się także zarzuty o podpalenia i plądrowanie miejscowych wiosek oraz zbrodnie przeciwko ludzkości skierowane wobec społeczności muzułmańskiej w mieście Zvornik na terenie Bośni i Hercegowiny. W lutym 2003 roku, Vasilijković zeznawał jako świadek podczas procesu byłego serbskiego prezydenta Slobodana Milosevicia w Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze.
Kulisy procesu
Vasilijković został aresztowany 20 stycznia 2006 roku w Sydney, skąd dziewięć lat później do Chorwacji. W trakcie trwającego rok procesuświadkowie zbrodni "Kapitana Dragana" opowiadali o prześladowaniach, jakich doświadczyli ze strony Vasilijkovicia i podległych mu oddziałów. Oskarżony do końca nie przyznawał się do winy, określają toczącą się rozprawę jako "opresyjny, faszystowski proces".
Australijski Serb - historia "Kapitana Dragana"
Dragan Vasiljković urodził się w Belgradzie w 1954 roku, następnie w 1969 roku emigrował do Australii, gdzie uzyskał australijskie obywatelstwo. Kiedy w 1991 roku serbska armia rozpoczęła ofensywę przeciwko wyzwalającej się Chorwacji, Vasilijković powrócił do ojczyzny, aby wziąć udział w walkach. W trakcie wojny był odpowiedzialny za prowadzenie ośrodków szkoleniowych niedaleko Kninu. Założył również własną formację paramilitarną zwaną "Knijas" która brała udział w zbrodniach wojennych. Propaganda ówczesnego prezydenta Serbii, Slobodan Milosevica uczyniła z Vasilijkovicia narodowego bohatera.
Autor: momo / Źródło: BBC , tvn24.pl