Doradczyni Putina: rosyjskie działania na Ukrainie uważam za inwazję

mil.ruRosyjskie wojska zajęły w czwartek Nowoazowsk w obwodzie donieckim na Ukrainie (zdjęcie z manewrów wojskowych)

Członkini Rady Praw Człowieka przy prezydencie Federacji Rosyjskiej powiedziała, że działania Rosji na Ukrainie uznaje za inwazję.

- Gdy masa ludzi na rozkaz swoich dowódców, na czołgach, pojazdach opancerzonych i z użyciem broni ciężkiej przekracza granicę, znajduje się na terytorium innego kraju, uważam to za inwazję - powiedziała agencji Reutera Ełła Polakowa.

UE potępia Rosję. Kolejni żołnierze na granicy z Ukrainą

"Inwazją rosyjskich wojsk" na Ukrainę działania Moskwy określił już w czwartek prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oraz premier Arsenij Jaceniuk. Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) potwierdziła z kolei, że "rosyjskie siły wraz z separatystami" zajęły w czwartek Nowoazowsk nad Morzem Azowskim, na szlaku pomiędzy granicą rosyjską a Krymem.

Inwazję Rosji skomentowała wczesnym popołudniem szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

- Jesteśmy bardzo zaniepokojeni ostatnimi wydarzeniami, w tym doniesieniami o tym, co dzieje się w terenie. Powtarzamy nasz apel do Rosji, by natychmiast zaprzestała jakiejkolwiek formy wrogości na granicy, w tym przepływu broni, sprzętu i personelu wojskowego z Rosji na Ukrainę - powiedziała na konferencji prasowej.

Tymczasem reporter agencji Reutera przebywający blisko południowej granicy Rosji z Ukrainą donosi o kolumnie pojazdów opancerzonych znajdującej się trzy kilometry od terytorium Ukrainy. Niektórzy żołnierze mają białe opaski na ramieniu i są bez dystynkcji; ich pojazdy oznaczone są białymi kręgami i nie mają tablic.

- Żołnierze siedzący na transporterach opancerzonych mają ubrudzone twarze, na twarzy jednego z nich widać ranę; jeden z pojazdów został uszkodzony i jest holowany - relacjonuje reporter Reutera.

Dziennikarz widział również śmigłowiec oznaczony czerwoną gwiazdą (rosyjskie siły powietrzne) lądujący w pobliżu grupy żołnierzy o niejasnej przynależności.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: adso//plw / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości