Schetyna podpisał wniosek o powołanie Tuska na szefa Europejskiej Partii Ludowej

[object Object]
Schetyna złożył wniosek o powołanie Donalda Tuska na szefa EPPtvn24
wideo 2/21

Platforma Obywatelska oficjalnie złożyła wniosek o powołanie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska na przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej. - To czołowy polityk europejskiej chadecji - powiedział o byłym premierze przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Sam Tusk w środę zapewniał, że ewentualne przywództwo w EPL na pewno nie powstrzyma go przed "pełnym zaangażowaniem w sprawy polskie".

Wniosek o powołanie Donalda Tuska na przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej (EPL) podpisał szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

"Przywództwo w EPP nie powstrzyma mnie przed zaangażowaniem w sprawy polskie"

Donald Tusk był w środę pytany przez dziennikarzy, czy po tym, jak przestanie pełnić funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej (sprawuje ją do 1 grudnia), zostanie szefem Europejskiej Partii Ludowej. - Dostałem taką propozycję i wielu liderów partii, które składają się na Europejską Partię Ludową, namawiało mnie do tego, żebym kandydował na przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej - wyjaśnił. - I niewykluczone, że tak będzie - dodał. Mówił, że rozstrzygnięcie w tej sprawie zapadnie w listopadzie.

Były polski premier zastrzegł jednak, że "zaangażowanie w Europejską Partię Ludową, inaczej niż bycie szefem Rady Europejskiej, nie wyklucza zaangażowania w sprawy krajowe". - I nie mówię tu o wyborach prezydenckich, tylko generalnie o moim powrocie do takiej aktywności w życiu publicznym w Polsce - pokreślił. - Ewentualne przywództwo w Europejskiej Partii Ludowej na pewno nie powstrzyma mnie przed pełnym zaangażowaniem w sprawy polskie - zapewnił Donald Tusk.

Schetyna: wszyscy namawiają Tuska

Grzegorz Schetyna spotkał się w czwartek z Donaldem Tuskiem w Brukseli. Wniosek o powołanie obecnego szefa Rady Europejskiej na przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej to jeden z efektów prowadzonej wówczas rozmowy.

- Donald Tusk to czołowy polityk europejskiej chadecji, którego na start na przewodniczącego EPP namawiali w Europie wszyscy, łącznie z obecnym szefem Europejskiej Partii Ludowej Josephem Daulem. Tusk się zgodził, a ja, jako szef jego macierzystej partii, podpisałem zgłoszenie tej kandydatury - wyjaśnił w piątek Schetyna. Potwierdził, że ubieganie się przez Tuska o funkcję szefa EPL nie zamyka mu drogi do startu w wyborach prezydenckich. - Ta kwestia jest otwarta - dodał.

Największa frakcja w europarlamencie

Europejska Partia Ludowa (EPP) to największa frakcja w Parlamencie Europejskim niezmiennie od 1999 roku. W jej skład wchodzi ponad 70 partii politycznych ze wszystkich państw członkowskich. To głównie ugrupowania proeuropejskie, chadeckie, ludowe i konserwatywno-liberalne. Z polskich partii należą do niej PO i PSL.

Po majowych wyborach w ławach europarlamentu zasiada 179 deputowanych z EPP.

W europarlamencie IX kadencji jest siedem grup politycznych. Każda wybiera własnego przewodniczącego lub przewodniczących. Przewodniczący grup politycznych i przewodniczący PE stanowią Konferencję Przewodniczących. Organizuje ona prace Parlamentu i planuje działalność ustawodawczą, decyduje o zakresie obowiązków i członkostwie w komisjach i delegacjach oraz odpowiada za kontakty z innymi instytucjami UE, parlamentami narodowymi i państwami trzecimi.

Układ sił w EuroparlamencieMałgorzata Latos/PAP

Autor: momo//rzw / Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty: