Trump: mam dobre relacje z Kim Dzong Unem i mam nadzieję, że nic mu nie jest

Źródło:
PAP, BBC
Kim Dzong Un niewidziany od tygodnia
Kim Dzong Un niewidziany od tygodnia
TVN24
Kim Dzong Un niewidziany od tygodniaTVN24

Doniesienia o domniemanym pogorszeniu się stanu zdrowia Kim Dzong Una to "nieprawdziwe informacje" - ocenił w czwartek prezydent USA Donald Trump. We wtorek amerykańska stacja CNN, powołując się na źródła wywiadowcze w rządzie, podała, że przywódca Korei Północnej jest w poważnym stanie po operacji serca. 

Donald Trump odniósł się do tej sprawy podczas konferencji w Białym Domu. Jak mówił, doniesienia te to "nieprawdziwa informacja" amerykańskiej stacji CNN, która często jest wobec niego krytyczna. - Mamy dobre stosunki z Koreą Północną, mam dobre relacje z Kim Dzong Unem i mam nadzieję, że nic mu nie jest - dodał prezydent Stanów Zjednoczonych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Nieobecność Kima i podejrzenia o zły stan zdrowia

Spekulacje na temat stanu zdrowia Kima pojawiły się po tym, jak nie był on obecny 15 kwietnia na uroczystościach poświęconych jego dziadkowi i założycielowi Korei Północnej Kim Ir Senowi. We wtorek CNN podała, powołując się na anonimowego przedstawiciela rządu USA, że przywódca koreańskiego reżimu jest "w poważnym stanie" po przebytej operacji serca.

Kim po raz ostatni był pokazywany przez państwowe media 12 kwietnia. Opublikowano wówczas zdjęcia przywódcy z bazy lotniczej, gdzie oglądał grupę samolotów szturmowych. Jak pisze BBC, na fotografiach był w nienagannej formie i dobrym humorze.

Z informacji północnokoreańskich mediów wiadomo, że dzień wcześniej przywódca przewodniczył ważnemu spotkaniu politycznemu. Od tamtej pory go nie widziano – zaznacza brytyjski nadawca. Jak dodaje, północnokoreańska prasa nie wspomniała także o obecności dyktatora podczas próby rakietowej przeprowadzonej w zeszłym tygodniu, choć zwykle po tego typu testach publikowane są zdjęcia z poligonu.

Kim Dzong Un nie był widziany od wielu dni KCNA

Raportowanie wydarzeń z jednego z najbardziej odizolowanych państw świata jest szczególnie trudne, dlatego większość spekulacji wysnuwa się na podstawie "odstępstw od precedensu". Po tym, jak KRLD zamknęła swoje granice w odpowiedzi na pandemię COVID-19, śledzenie sytuacji w tym kraju stało się jeszcze trudniejsze – dodało BBC.

Seul dementuje pogłoski

Armia USA oświadczyła w środę, że zakłada, iż Kim Dzong Un nadal sprawuje pełną kontrolę nad krajem i siłami zbrojnymi.

Sceptycznie do doniesień o złym stanie zdrowia przywódcy KRLD podchodzi także rząd Korei Południowej. Pragnący zachować anonimowość przedstawiciel władz w Seulu powiedział południowokoreańskiej agencji Yonhap, że "to nieprawda, iż Kim Dzong Un jest ciężko chory".

Autorka/Autor:ft//rzw

Źródło: PAP, BBC